Diskusijų forumai

www.peilininkai.lt

Dabar yra 2024-05-01- 20:53

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 210 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Kitas
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 16:29 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-10-18- 10:54
Pranešimai: 4
Miestas: Šiauliai
Dar klausimas pamąstymui - ar galima vadintis peilininku, jeigu gamini peilių kotus su ne savo nukalta dažnai iškrentančia geležte, įtvirtinta nuolat ištekančiu degutu, kurį reikia "suvarinėt" atgal į savo vietą?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Damasko peiliai rašė: Dar
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 17:15 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Damasko peiliai rašė:
Dar klausimas pamąstymui - ar galima vadintis peilininku, jeigu gamini peilių kotus su ne savo nukalta dažnai iškrentančia geležte, įtvirtinta nuolat ištekančiu degutu, kurį reikia "suvarinėt" atgal į savo vietą?

Dėl Vykinto peilių - nepamirškim, kad tai rekonstrukcija. Tokia buvo mūsų protėvių peilių gamybos technologija, tad natūralu, kad rekonstruoti gaminiai irgi turi būti tokie patys. ;)
O apie tai, ką vadinti "peilininku" (tiksliau - "peiliadirbiu") - jau buvo diskutuota ne kartą ir turim konsensusą:
Girez rašė:
Visi svarstymai teisingi. Verta išskirti kalvio darbą ir peilių meistro(rankena+geležtė, makštis, dizainas) darbą. Rytiniai kaimynai taip dalijasi. Kalviai kala geležtes, įkerta savo ženklą ir parduoda parodose peiliadirbiams. Peilio autorystė yra to, kuris užbaigė, bet nurodoma ir geležtės kilmė. Belieka remtis liaudies išmintimi: "Meistras ne tas, kuris pradeda, o tas, kuris užbaigia".

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 21:09 
Atsijungęs
Peiliadirbys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-08-10- 21:51
Pranešimai: 1310
Miestas: Tauragė
_Vladas_ rašė:
O apie tai, ką vadinti "peilininku" (tiksliau - "peiliadirbiu") - jau buvo diskutuota ne kartą ir turim konsensusą:
Girez rašė:
Visi svarstymai teisingi. Verta išskirti kalvio darbą ir peilių meistro(rankena+geležtė, makštis, dizainas) darbą. Rytiniai kaimynai taip dalijasi. Kalviai kala geležtes, įkerta savo ženklą ir parduoda parodose peiliadirbiams. Peilio autorystė yra to, kuris užbaigė, bet nurodoma ir geležtės kilmė. Belieka remtis liaudies išmintimi: "Meistras ne tas, kuris pradeda, o tas, kuris užbaigia".

Na ir aš nelabai sutikčiau su tokiu teiginiu, kad meistras tas, kuris užbaigia. Tuomet, jei aš paimsiu jau gatavą peilį, ant jo tarkim išgraviruosiu kokį kringeliuką, įkalsiu savo logotipą ir jau tampu autorium? Ar užtenka tik makštį peiliui pasiūti? O gal tik pagaląsti? Manau jei darai rankenas, tai turi ir sakyti, kad darau rankenas, arba gaminu peilius iš pusfabrikačių. Nes dabar gaunasi, kad tie kas gamina geležtes sako: pagaminau geležtę, o tie kas gamina rankenas kažkodėl nesako: pagaminau rankeną geležtei, bet - pagaminau peilį. Turbūt teisingiausia būtų tiesiog skirstyti į autorinius rankų darbo peilius ir pagamintus iš pusfabrikačių.

_________________
www.kalviodarbai.lt


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Pirmiausia siūlau įdėmiai
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 21:42 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Pirmiausia siūlau įdėmiai perskaityti visus jau anksčiau kolegų išsakytus argumentus, nes vėl ir vėl suksim ratais apie tą patį. ;)

O kad būtų lengviau suvokti situaciją, verta prisiminti, kad peilis atsiranda tada, kai geležtė sujungiama su rankena. Iki to - tai dar ne peilis, o tik atskirai geležtė ir atskirai rankena. Po to atliekami darbai, jeigu juos atlieka kitas meistras, - irgi ne peilio gamyba, o tik esamo peilio gražinimas.

Kalvis gali gaminti geležtes, bet negaminti peilių. Stalius gali gaminti rankenas, bet negaminti peilių. Odininkas gali gaminti makštis, bet negaminti peilių. O peiliadirbys gali negaminti nei geležčių, nei rankenų, nei makštų, bet jis visą tai sujungs iš atskirų dalių į vieną visumą ir užbaigs procesą - pagamins peilį.

Taigi peilį padaro tas, kas nusprendė koks tai bus peilis ir atitinkamai viską užbaigia. Viską pats, ar su kitų pagalba - esmės nekeičia. Būtent taip peiliadirbiai traktuojami visame pasaulyje. 8)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: _Vladas_ rašė: Pirmiausia
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:02 
Atsijungęs
Peiliadirbys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-08-10- 21:51
Pranešimai: 1310
Miestas: Tauragė
_Vladas_ rašė:
Pirmiausia siūlau įdėmiai perskaityti visus jau anksčiau kolegų išsakytus argumentus, nes vėl ir vėl suksim ratais apie tą patį. ;)

O kad būtų lengviau suvokti situaciją, verta prisiminti, kad peilis atsiranda tada, kai geležtė sujungiama su rankena. Iki to - tai dar ne peilis, o tik atskirai geležtė ir atskirai rankena. Po to atliekami darbai, jeigu juos atlieka kitas meistras, - irgi ne peilio gamyba, o tik esamo peilio gražinimas.

Kalvis gali gaminti geležtes, bet negaminti peilių. Stalius gali gaminti rankenas, bet negaminti peilių. Odininkas gali gaminti makštis, bet negaminti peilių. O peiliadirbys gali negaminti nei geležčių, nei rankenų, nei makštų, bet jis visą tai sujungs iš atskirų dalių į vieną visumą ir užbaigs procesą - pagamins peilį.

Taigi peilį padaro tas, kas nusprendė koks tai bus peilis ir atitinkamai viską užbaigia. Viską pats, ar su kitų pagalba - esmės nekeičia. Būtent taip peiliadirbiai traktuojami visame pasaulyje. 8)

Čia man atrodo labiau žaidžia tas dalykas, kad teisi dauguma ;-)

_________________
www.kalviodarbai.lt


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:14 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Kestutis ply rašė:
Čia man atrodo labiau žaidžia tas dalykas, kad teisi dauguma ;-)

Kodėl? Pasižiūrėk į šiuolaikinę kitų įrankių ar daiktų gamybą - retai kuris gamintojas visas savo gaminio sudedamąsias dalis gamina pats. Tos dalys gali būti labai svarbios ir sudėtingos, gali būti apsaugotos autorinėmis teisėmis. Tačiau nežiūrint į tai, užbaigto gaminio autorinės teisės priklauso tam, kas sugalvojo ir sukūrė visumą, t.y. galutinį produktą. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: iPhone komponentai gaminami
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:22 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-17- 9:11
Pranešimai: 389
Miestas: Girežerio k., Varėnos r.
iPhone komponentai gaminami Kinijoje, Korėjoje, bet vis tiek tai Steve Jobs kūrinys.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Girez rašė: iPhone
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:30 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Girez rašė:
iPhone komponentai gaminami Kinijoje, Korėjoje, bet vis tiek tai Steve Jobs kūrinys.

Teisiškai, tai "Apple" kurinys. O Steve Jobs valdė "Apple". XD

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Girez rašė: iPhone
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:32 
Atsijungęs
Peiliadirbys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-08-10- 21:51
Pranešimai: 1310
Miestas: Tauragė
Girez rašė:
iPhone komponentai gaminami Kinijoje, Korėjoje, bet vis tiek tai Steve Jobs kūrinys.

Nereikia painioti skirtingų dalykų, jei tamsta dirbtum mano įmonėj, pagal mano peilių eskizus, tai tie peiliai būtų mano kūriniai, o ne tavo, nors aš neprikiščiau nė piršto, o tu visą juodą darbą darytum :-D Jei žmogus nusipiešia peilį, pagal jo brėžinius kažkas pagamina detales, o jis jas tik sujungia į visumą, tai jis yra autorius. Bet rankena geležtei, net nereikalinga, dešros ir už įkotės paėmus atsipjauti galima, o su rankena nebent pasikasyti ;-) Taigi čia kiekvieno asmeninis reikalas, kaip save įvardyti, bet jei aš daryčiau tik rankenas, tai man liežuvis neapsivertų sakyti, jog gaminu peilį :)

_________________
www.kalviodarbai.lt


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:45 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-17- 9:11
Pranešimai: 389
Miestas: Girežerio k., Varėnos r.
Taip, kitiems iki Tamstos dar toli.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Kestutis ply rašė: Bet
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:51 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Kestutis ply rašė:
Bet rankena geležtei, net nereikalinga, dešros ir už įkotės paėmus atsipjauti galima, o su rankena nebent pasikasyti ;-)

Nepradėkim diskutuoti kuri peilio dalis svarbesnė, nes tai beprasmiška ir nepakeis fakto, kad geležtė be rankenos - tai tik geležtė. Kaip ją bepanaudotum - tai dar ne peilis.

"Peilis - įrankis su kotu ir geležte, skirtas pjauti". (c) ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 22:58 
Atsijungęs
Peiliadirbys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-08-10- 21:51
Pranešimai: 1310
Miestas: Tauragė
_Vladas_ rašė:
Kestutis ply rašė:
Bet rankena geležtei, net nereikalinga, dešros ir už įkotės paėmus atsipjauti galima, o su rankena nebent pasikasyti ;-)

Nepradėkim diskutuoti kuri peilio dalis svarbesnė, nes tai beprasmiška ir nepakeis fakto, kad geležtė be rankenos - tai tik geležtė. Kaip ją bepanaudotum - tai dar ne peilis.

"Peilis - įrankis su kotu ir geležte, skirtas pjauti". (c) ;)

Na, man peilis ir yra visuma, kurią reikia pagaminti :)

_________________
www.kalviodarbai.lt


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Kestutis ply rašė: Na, man
StandartinėParašytas: 2011-10-18- 23:27 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Kestutis ply rašė:
Na, man peilis ir yra visuma, kurią reikia pagaminti :)

Puiku. Tu viską gamini pats. Nusikali geležte, padarai rankena, pasiuvi makštį. Turim pagamintą peilį.

Kažkas kitas geležtės nekala, bet išdrožia šaltkalviškai, padaro rankeną ir prideda pirktinę makštį. Turim pagamintą peilį.

Kažkas trečias ima pirktinę geležtę, padaro rankeną ir prideda pirktinę makštį. Turim pagamintą peilį.

Gamybos būdai skiriasi, įdėto darbo apimtis skiriasi, bet visais atvejais rezultatas toks pats - turim pagamintą naują visumą - peilį.

Tad ko męs čia ginčijamės... :D

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Damasko peiliai rašė: Dar
StandartinėParašytas: 2011-10-19- 9:25 
Atsijungęs
LPA narys

Užsiregistravo: 2010-09-13- 15:48
Pranešimai: 155
Miestas: Andrioniškis
Damasko peiliai rašė:
Dar klausimas pamąstymui - ar galima vadintis peilininku, jeigu gamini peilių kotus su ne savo nukalta dažnai iškrentančia geležte, įtvirtinta nuolat ištekančiu degutu, kurį reikia "suvarinėt" atgal į savo vietą?

Suprantu, kad šis parašymas ne į temą, bet Vladas nukreipė tiesiogiai į mane, tai reikia kažkaip aiškintis. Suprantu, kad žmogus turi kažkokių nuoskaudų, kurias reikia būtinai išsiaiškinti. Nepažįstu parašiusiojo, bet mano rekonstrukcijų principas yra tas, kad peilis turi būti pilnavertis ir praktiškas protėvių įrankis skirtas šioms dienoms. Visiems savo peilių savininkams sakau, jeigu kas nors nutiks peiliui, tuojau pat kreiptis į mane, kad aš galėčiau išsiaiškinti kas ne taip ir viską ištaisyti, arba žmogui padaryti naują darbą. Taip aš pats mokaus, tyrinėju ir tikrinu senovines technologijas, nes jos ant popieriaus nesurašytos. Kolkas jokių kreipimųsi nesulaukiau. Jeigu šiame poste tikrai kalba apie mano gamybos įrankį, prašau nedelsiant kreiptis, būsiu labai dėkingas.
Vladas neteisus, kad senovinis peilis gali būti prastesnis už padarytus šiomis dienomis, bent jau aš sau tokių nuolaidų stengiuosi nedaryti, todėl jei peilis krenta iš kriaunų, tai NENORMALU. Degutas labai geras natūralus produktas, bet yra gyvas ir kartais kaprizingas. Žinau dar porą žmonių, kurie bando naudoti degutą, gal kažkas jiems nepavyko. Taigi laukiu kontakto šioje erdvėje, telefonu 861630366 meilu vykintas.motuza@gmail.com ar kitais įmanomais būdais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Vykintas rašė: Vladas
StandartinėParašytas: 2011-10-19- 20:50 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10050
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Vykintas rašė:
Vladas neteisus, kad senovinis peilis gali būti prastesnis už padarytus šiomis dienomis, bent jau aš sau tokių nuolaidų stengiuosi nedaryti, todėl jei peilis krenta iš kriaunų, tai NENORMALU. Degutas labai geras natūralus produktas, bet yra gyvas ir kartais kaprizingas. Žinau dar porą žmonių, kurie bando naudoti degutą, gal kažkas jiems nepavyko. Taigi laukiu kontakto šioje erdvėje, telefonu 861630366 meilu vykintas.motuza@gmail.com ar kitais įmanomais būdais.

Vykintai, aš kalbėjau ne apie kokybę, o apie peilių gamybos technologijos autentiką. Kaip pats puikiai žinai, viena iš jos ypatybių - gamyboje naudojamos tik natūralios medžiagos, kurių savybės gerokai skiriasi nuo šiuolaikinių sintetinių. Tai nėra blogai, tiesiog faktas. Kitas niuansas - geležtė neretai tarnaudavo ilgiau negu kotas, todėl galimybė išėmus geležtę uždėti naują kotą anais laikais buvo privalumas, o ne trūkumas. Žodžiu, tikrai nemanau, kad protėvių peilių kokybė buvo bloga. Ano meto peiliadirbiai išmanė savo amatą, o naudotojai išmanė apie peilius. Tik požiūris į peilius buvo kitoks ir daromi jie buvo kitaip. Tai ir atspindi rekonstrukcija.

Peiliadirbystės istorijoje nenusimanančiam žmogui visa tai gali asocijuotis su bloga kokybe, nes reikia pripažinti, kad šiuolaikinėje peilininkystėje įsivyravo perteklinis peilių tvirtumas (o peiliai supanašėjo su kaltais :D ). Todėl perskaitęs dalyvio Damasko peiliai pretenzijas ( kurios iš jo komentaro konteksto manau buvo skirtos tau) priminiau, kad tavo peiliai - istorinė rekonstrukcija. ;)

Jeigu klydau - atsiprašau. *oops*


_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 210 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 61 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Pereiti į:  
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007