Virtuvinių peilių bandymas

120virtuviniai.jpg Prieš įsigydami naujus virtuvinius peilius daugelis turbūt susimąsto: "o kokios firmos peiliai būtų geriausi?".
Jeigu esate tolimas nuo peilininkystės, atsakymas paprastas: "geriausi virtuviniai peiliai yra tie, kurie labiausiai patinka ir patogiausiai rankoje guli".
Nes bet kokiu (dar ne atšipusiu) peiliu galima pjauti. Ir prie prastesnio plieno ypatybių galima prisiderinti (atitinkamai pergalandant ir tinkamai naudojant). O štai prie nepatogių peilio formų priprasti ar su nemielu dizainu susitaikyti žymiai sunkiau.

Virtuvinių peilių dabar gaminama daug įvairių, tad kiekvienas vartotojas gali be vargo susirasti sau kažką tinkamo, pagal savo finansines išgales ir turimą supratimą apie peilius.
Tačiau išrankesniems, kurie jau žino "kas yra kas" ir suvokia kokių peilio savybių jie nori, pasirinkti sunkiau, nes gamintojai, pristatydami rinkoje savo gaminius, orientuojasi į masinio vartotojo suvokimą ir apibudinti savo gaminamus peilius išsamiomis techninėmis charakteristikomis nesivargina. Ypač, jeigu tos charakteristikos būna "nelabai kokios".    
  Objektyvumo dėlei reikėtų pažymėti, kad beveik visi virtuvinių peilių gamintojai gamina keletą skirtingo lygio peilių modelių, vienus orientuodami i neišrankų vartotoją, kuriam aktuali bendra išvaizda ir nedidele kaina, kitus - profesionalų ar pažengusių mėgėjų ratui, t.y. tiems, kuriems aktualesne pagaminimo kokybė ar tam tikros peilio savybės.    
  Tačiau kaip ta kokybę ir savybes objektyviai įvertinti prieš įsigyjant peilius?
Atrodytų - anokia čia problema - sužinai iš kokio plieno pagaminti peiliai ir pagal plieno sudėtį bei matomus požymius žinosi ko galima tikėtis iš to ar kito peilio.
Tačiau realybėje ne viskas taip paprasta, nes pagrindinės peilio dalies – geležtės gamybos technologinis procesas yra sudėtingas, apimantis tiek mechaninį, tiek terminį plieninio ruošinio apdorojimą, kur skirtingi rėžimai ar nukrypimai gali gerokai pakeisti gaminio savybes.
Pagal analogija su konditerija, peilis - tai jau galutinai iškeptas pyragas, o plienas, iš kurio gaminama geležtė, - tik miltai, kuriuos dar reikia teisingai užminkyti ir gerai iškepti. Akivaizdu, kad iš blogų miltų gero pyrago neiškepsi. Kaip ir iš netinkamo plieno gero peilio nepagaminsi. Tačiau labai įmanoma, kad parinkus netinkamą receptą ar suklydus ir iš geriausių miltų gali gautis niekam tikęs pyragas, o iš gero plieno – nevykęs peilis. Juo labiau, kad išorė toli gražu ne visada atspindi vidines savybes.    
  Tad ką gi daryti vartotojui, norinčiam žinoti "kuris pyragas skanesnis"?
Galima pasitikėti gamintojo reklama ir rekomendacijomis, o galima ir pačiam "paragauti". Ir geriausia - visus siūlomus iš eiles, kad palyginti juos tarpusavyje.   
  Tik peilių atžvilgiu tai praktiškai sunkiai įgyvendinama, nes geresni peiliai ir kainuoja nemažai, tad visų patikusių pabandymui neįpirksi, o ir nemažai laiko užtruks, kol kiekvieną iš jų įvairiuose virtuvinės ruošos darbuose išbandysi...
Galima ir ne pačiam bandyti, o su skirtingų peilių vartotojais įspūdžiais pasidalinti. Tik kažin ar tai bus labai objektyvu, nes nesant vieningų vertinimo kriterijų ir bendro atskaitos taško, kiekvienas vertins savaip ir pagal save...

Vienok kažkokia išeitis turi būti.    
  Virtuvinis peilis - pjovimui skirtas įrankis, todėl butų logiška, kad kuo lengviau ir ilgiau vienodomis sąlygomis peilis pjauna, tuo jis geresnis.
Su tam tikromis išlygomis žinoma. Nes jau dėl pačios metalo struktūros angliniai plienai pjaus geriau nei legiruoti, o milteliniai - ilgiau nei angliniai. Be to, dar yra peiliai iš keramikos, metalokeramikos, keratitano ar gryno titano, kuriuos lyginti su įprastais peiliais būtų visai nekorektiška, nes jie turi savo specifinius privalumus ir trūkumus.
Kita išlyga - taip vadinama "geležtės geometrija", kadangi akivaizdu, kad stora ir su žemais nuolydžiais geležtė sunkiau praskirs pjaunama produktą nei plona, o to paties metalo ploni ašmenys pažeidžiami lengviau nei stori...    
  Tačiau tokia bendra savybė, kaip ašmenų atsparumas dilimui (nuo kurios priklauso kaip ilgai naudojamas peilis išliks pakankamai aštrus), gali būti palyginta bet kokių peilių atžvilgiu ir yra svarbi vartotojui nepriklausomai nuo to, iš ko ir kaip pagaminta peilio geležtė.
Šią savybę (atsparumą dilimui) gan greitai bei objektyviai galima patikrinti pjaunant pakankamai abrazyvią medžiagą, pvz. kartoną, pluoštinius lynus ar veltinį. Svarbiausia, kad kiekvienas peilis būtų testuojamas su vienoda medžiaga maksimaliai vienodomis sąlygomis, tuomet rezultatus galima lyginti tarpusavyje tiesiogiai, be sudėtingų koreliacijų. Sąlygas nesunku suvienodinti įsigyjant pakankama kiekį vienarūšės medžiagos ir pjaunant vienoda ašmenų atkarpa.

Nuo to ir prasidėjo ašmenų atsparumo dilimui bandymas.
Kaip abrazyvinė medžiaga buvo pasirinktas 1 cm storio natūralus veltinis, kuris parankus tuo, kad turi daug maž vienodą struktūrą, yra pakankamai standus ir šiurkštus, todėl peiliai atšips pakankamai greitai, o laisvai kabančio veltinio pjūvio ilgis (iki taško, kai atšipęs peilis toliau nebepjaus) ir bus matas, apibūdinantis skirtingų peilių ašmenų atsparumą dilimui.
Pjaustant pomidorus ar mėsą, bandymas užtruktų žymiai ilgiau ir apibūdinti peilių savybes kiekybiškai butu sudėtingiau, o be to, ašmenys neišvengiamai liestų pjaustymo lentą, kas taip pat gali turėti įtakos atšipimui ir iškreiptų rezultatus.    
  Kad bandymo rezultatai būtų dar tikslesni, prieš pradedant pjauti visi bandyme dalyvaujantys peiliai užgaląsti vienodai - 30* kampu.    
  O kadangi peilių geležtės skirtingo ilgio, todėl tam, kad suvienodinti bandymo sąlygas įvairiems peiliams ir turėt galimybę sugretinti įvairių peilių rezultatus bei tuo pačiu sutrumpinti bandymo laiką, ant kiekvieno peilio geležtės lipnia juosta buvo atžymėta 5 cm pločio ašmenų atkarpa, kuria ir buvo atliekamas pjovimas:
   
200ribos.jpg200-cuting.jpg  Nežiūrint į sumažintą ašmenų ilgį, bandymo procesas nėra greitas ir visų peilių išbandymas užtruks ilgiau, nei buvo tikėtasi...
Tačiau pirmieji rezultatai jau yra. Tik išvadas daryti dar ankstoka.  
   ...  
   (TESINYS RUOŠIAMAS...)  
   
 

 

Tema forume: Peilių bandymai - teorija ir praktika

 

 

GIKO peiliai

Peiliai.net

peiliai_net

Ginalas

Ginalas-100x100px.jpg 

galandimo-paslaugos.jpg

Foruminis-peilis

view counter

view counter
Sužinokite daugiau
view counter

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

view counter
  © 2024 Peilininkų asociacija  
hostingas su 10% nuolaida