Diskusijų forumai
https://www.knives.lt/diskusijos/

Plieno sudėtis ir jos įtaka savybėms
https://www.knives.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=1&t=2547
Puslapis 115

Autorius:  Tony [ 2010-09-10- 9:34 ]
Pranešimo tema:  Plieno sudėtis ir jos įtaka savybėms

Apie cheminių elementų įtaką glaustai yra nurodyta "Tipologijoje", bet nepakenks parašyti ir forumuose.


Anglis (C)-Padidina pjaunamosios briaunos atsparumą dylimui. Suteikia atsparumą tempimui. Padidina kietumą ir pagerina atsparumą trinčiai.


Chromas (Cr) - Padidina kietumą, atsparumą dilimui, tempimui, ir (svarbiausia) atsparumą korozijai. Cr formuoja didelius kompleksinius karbidus. Su ne mažiau kaip 13% chromo plienai paprastai laikomi nerūdijančiais. Didelis kiekis chromo pliene mažina kietumą. Chromas yra karbidų formuotojas, todėl jis didina atsparumą dilimui. Nerūdijančio plieno gamyboje, atsparumas korozijai labiausiai priklauso nuo laisvojo chromo kiekio pliene tai yra, chromo, kuris nėra susietas(ištirpes) karbiduose. Taigi, kuo daugiau chromo susieta su karbidais tuo mažiau laisvojo chromo yra pliene, o tai reiškia daugiau atsparumo dilimui, tačiau mažesnį atsparumą korozijai. Deja laisvasis kiekis chromo pliene yra beveik niekada nenurodomas.


Manganas (Mn) - Svarbus elementas, manganas dalyvauja grūdėtosios gardelės susidarymo procese, ir prisideda prie plieno kietumo. Taip pat suteikia stiprumo ir atsparumo dėvėjimuisi. Pagerina plieno deoksidacines savybes plieno gamybos procese (karštojo apdirbimo). Yra sutinkamas daugumoje plienų. Didesnis kiekis mangano pliene padidina kietumą ir trapumą.


Molibdenas(Mo)-Yra karbidų formuotojas, tai Tvirtumo elementas suteikiantis plienui atsparumą trapumui ir lūžimui, tokie plienai atsparesni aukstesnėms temperatūroms. Yra daugelyje lydiniu. Pagerina plieno apdirbamumą ir atsparumą korozijai. Šis elementas naudojamas daugelyje plienų. Tame tarpe ir tarp ore grųdinamų plienų. Tokie plienai turi ne mažiau kaip 1% masės molibdeno, kas leidžia atlikti tokį grūdinimo procesą.


Nikelis(Ni)- Tokie plienai kuriuose yra šis elementas yra atsparesni korozijai, ir taip pat suteikia lydiniui klampumą. Yra L-6 pliene, taip pat AUS-6 ir AUS-8.


Volframas(W)- Suteikia pjaunančiąjai briaunai atsparumą susidėvėjimui. Prideda stiprumo, kietumo. Derinant su chromu arba molibdenu volframas daro pliena greitaeigiu. Tokiame pliene kaip M-2 yra didžiausia volframo koncentracija . Taip pat naudojamos tankų šarvų gamyboje.


Vanadis(V)- suteikia plienams ilgaamžiškumą ir stiprumą. Tokio tipo plienai yra padidinto kietumo, kuris yra reikalaujamas smulkiagrūdžio plieno gamybai. Daugelis lydinių, kuriuose yra vanadžio,didesnis kiekis šio elemento turi M-2, Vascowear, ir MUT T440V ir 420V klasės plienai. Pvz.plienas BG-42 labai panašus į ATS-34 tik turi daugiau anglies, chromo ir vanadžio, kas suteikia geresnį pjaunančiosios briaunos aštrumo išlaikymą.


Kobaltas (Co) - padidina kietumą, tokie plienai leidžia atlikti "quenchinga" aukštesnėje temperatūroje (terminio apdorojimo procese). Sustiprina atskirą kitų elementų poveikį pliene. Kobaltas nėra karbidų formuotojas, tačiau pridedant Kobalto į lydinį leidžia pasiekti didesni kietumą.


Siera (S)- Paprastai nėra pageidautina plienuose, siera pagerina plieno apdirbamumą, bet sumažina kietumą.


Fosforas(P)- Plienuose dažniausiai būna nedidelis jo kiekis, fosforas yra iš esmės teršalas pliene, dėl kurio sumažėja kietumas. Ir nepageidaujamas plieno sudetyje.


Silicis (Si)- Didina jėgą. Kaip ir manganas deoksiduoja (pašalinta deguonį) iš lydinio jo gamybos procese.


 


Autorius:  Mimoproxodil [ 2010-09-10- 11:04 ]
Pranešimo tema:  Puikus pradžiamokslis, Ačiū

Puikus pradžiamokslis, Ačiū

Autorius:  _Vladas_ [ 2010-09-10- 12:52 ]
Pranešimo tema:  Peilių gamybai naudojamų

Peilių gamybai naudojamų plienų cheminės sudėties duomenų bazė.


Daugiau nei 1500 rūšių plienų ir lydinių cheminės sudėties ir mechaninių savybių duomenų bazė.


Autorius:  loki [ 2010-09-10- 14:12 ]
Pranešimo tema:  O velnias kiek info

O velnias kiek info :O :)

Autorius:  Clubman [ 2010-09-29- 0:26 ]
Pranešimo tema:  Ieskojau nurodytose duomenu

Ieskojau nurodytose duomenu bazese, bet neradau - kokiu rusisku plienu galima pakeisti AEB-L?
Ar jam nera analogo?

Autorius:  _Vladas_ [ 2010-09-29- 3:28 ]
Pranešimo tema:  Dėl analogų. Skirtingų

Dėl analogų. Skirtingų šalių plieno gamintojai dažnai gamina panašios cheminės sudėties bei panašių savybių plienus, bet naudoja plienams skirtingus žymėjimus, todėl kai plienų cheminė sudėtis sutampa ar yra artimai panaši, plienai laikomi analogais.

Tačiau yra peilių gamybai naudojamų plienų, kurie nėra analogai pagal sudėtį, bet turi panašias savybes.

Apie tokį legiruotų plienų sugretinimą buvo trumpai užsiminta "Klausimuose-atsakymuose", o "Tipologijoje" pateikta kolegų iš Estijos rengta didesnė lentelė, nors šie duomenys žinoma neišsamūs ir nepakankamai tikslūs.


Dėl AEB-L. Artimiausias pagal sudėtį yra rusiškas plienas 65X13. Bet galima pakeisti ir populiariu "guoliniu" 95X18.


Autorius:  _Vladas_ [ 2010-09-30- 14:59 ]
Pranešimo tema:  Kalbant apie sudėties įtaką

Kalbant apie sudėties įtaką savybėms, minėtas AEB-L yra įdomus tuo, kad su minimalia, bet apgalvotai parinkta sudėtimi, plienas turi labai gerą sandarą (pagal karbidų smulkumą prilygsta milteliniams plienams) ir puikias vartotojiškas savybes: tik su 12,8% chromo yra pakankamai atsparus korozijai (panašiai kaip 440C), beveik nėra ligatūros (tik 0,4% silicio ir 0,65% mangano), todėl nors anglies turi nedaug - 0,68%, ji visa aktyvi ir priima grūdinamą iki 64 HRC, taigi labai "kietai". Bet kas svarbu, toks kietumas neapsunkina galandimo, o smulki mikrostruktūra leidžia labai plonai suvesti ašmenis. Ne veltui iš jo gaminami skutimosi peiliukai. 8)
Su šiuo plienu dabar dirba Tomas, tai manau jis galėtų daugiau apie AEB-L savybes papasakoti. ;)

Remus jau bandė medžioklėje Tomo peilį iš AEB-L ir sprendžiant iš atsiliepimo - nenusivylė. :)

Autorius:  Tomas [ 2010-10-04- 1:51 ]
Pranešimo tema:  Daug gerų žodžių prirašyta

Daug gerų žodžių prirašyta apie AEB-L plieną. Jis tikrai geras, bet nereikia ir lazdos perlenkti jį giriant.
Tačiau šį plieną norėčiau paminėti kitu aspektu. Daug kas mėgsta žodį “analogai” kalbant apie plienus. Turima galvoje plieno cheminė sudėtis. Ir jei jau plienai vienodos ar panašios cheminės sudėties, reiškia jie yra “analogai” ir jų savybės labai panašios. Artimiausi AEB-L “analogai” yra Sandvik 13C26, 65X13, 440A. Ir jeigu pirmąjį galima lyginti pagal savybes su AEB-L, tai kitus du tikrai ne.
Tokių pavyzdžių yra ne vienas ir vadinti plienus “analogais” reikėtų labai atsargiai arba iš viso to atsisakyti.

Atsiliepiant į temos pavadinimą, reikėtų pabrėžti, kad cheminiai elementai plieno sudėtyje patys savaime dar nieko nereiškia. AEB-L ir 440C sudėtis labai skiriasi. 440C vienareikšmiškai geresnė. Nelygu ką vertinsi, bet dauguma savybių AEB-L vienareikšmiškai pirmauja.
Dar vienas svarus dalykas peiliams – atsparumas smūgiams. Kuo plieno cheminė sudėtis “gražesnė”, tuo šis dydis prastesnis. Jis pagrinde priklauso nuo plieno švarumo, struktūros, žalingų priemaišų kiekio. O šiuos dalykus lemia tik gamybos proceso tobulumas.
Taigi, plieno cheminė sudėtis tik labai apytiksliai parodo ko iš plieno galima tikėtis, o toliau eina konkretus gamintojas su konkrečiu plienu ir konkrečiomis savybėmis.
Iš patirties galiu pasakyti, kad plienai yra tas daiktas, kur gamintojo vardas daug reiškia ir už jį reikia mokėti.

Autorius:  Tony [ 2010-10-04- 9:43 ]
Pranešimo tema:  Tomas rašė: Jis pagrinde

Tomas rašė:
Jis pagrinde priklauso nuo plieno švarumo, struktūros, žalingų priemaišų kiekio. O šiuos dalykus lemia tik gamybos proceso tobulumas.


Butent


Autorius:  GAdas [ 2010-10-29- 18:16 ]
Pranešimo tema:  Gal kas nors iš šio forumo

Gal kas nors iš šio forumo plienų žinovų galėtų man pasakyt, koks legiruotas plienas turi aukso atspalvį? Žodžiu reikalas toks - 'gavau' du 6mm nerūdijančio plieno (toks buvo pasakymas) strypelius iš Japonijos. Vienas - kaip ir 'paprasta neržaveika' -> baltas; tačiau kitas - kaip žemos prabos aukso geltonumo...patikrinau dilde - nedengtas niekuo, magnetas silpnai, bet limpa. Bet jis man labai patiko t.y. spalva. Labai norėtūsi bent apytikriai sužinoti kas tai per plienas ir/ar kokia jo markė.

Autorius:  _Vladas_ [ 2010-10-30- 0:46 ]
Pranešimo tema:  Būtų įdomu pamatyti tų

Būtų įdomu pamatyti tų strypelių nuotraukas, nors nenumanau koks legiruotas plienas galėtų turėti "aukso" atspalvį. :/


Japonijoje yra šeši metalurgijos kombinatai, kurie gamina korozijai atsparų plieną strypais, o to plieno pvz. pas "Daido Steel" yra virš keturiasdešimt rūšių, tad labai maža tikimybė, kad kas nors iš forume dalyvaujančių kolegų buvo susidūręs būtent su tokiu plienu. Jeigu jis tikrai japoniškas.


Galima išeitis - pabandyti pasidaryti (pvz. KTU) plieno cheminę spektroanalizę ir palyginti pagal sudėtį. :)


Autorius:  GAdas [ 2010-11-04- 11:39 ]
Pranešimo tema:  Foto dariau su mobiliu, bet

Foto dariau su mobiliu, bet atspalviu skirtumas matosi. Pabandysiu dar kai pasiskolinsiu fotoaparatą - geriau matysis.
O, jei turit pažinčių KTU, tai galima būtų pabandyti ten patikrinti, juolab, kad man Kaune netoli KTU.


Autorius:  Linuks [ 2010-12-01- 10:00 ]
Pranešimo tema:  Gal kas kas galėtų duoti

Gal kas kas galėtų duoti nuorodą į plienų palyginimą, bent bendram supratimui - kažkada mačiau tokį kur nurodytas kietumas, stiprumas, atsparumas korozijai ir t.t. bet dabar niekur nerandu.

Autorius:  _Vladas_ [ 2010-12-01- 19:00 ]
Pranešimo tema:  Linuks rašė: Gal kas kas

Linuks rašė:
Gal kas kas galėtų duoti nuorodą į plienų palyginimą, bent bendram supratimui - kažkada mačiau tokį kur nurodytas kietumas, stiprumas, atsparumas korozijai ir t.t. bet dabar niekur nerandu.


Tų palyginimų įvairių yra:


YSS.gif


compare-steel.jpg


Ar tai turėjai minty?


Autorius:  Linuks [ 2010-12-02- 8:19 ]
Pranešimo tema:  Dėkui, to ir reikėjo o gal

Dėkui, to ir reikėjo :) o gal kurnors yra daugia? labai įdomu kur atsistotų visokie O1, A2, rwl-34 :)

Puslapis 115 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/