Aliuminis (lot. Aluminium) – cheminis periodinės elementų lentelės elementas, žymimas Al, eilės numeris 13.
Vienas iš labiausiai paplitusių žemės plutos elementų: trečias po deguonies ir silicio ir pirmas iš metalų. Aliuminis gaunamas iš aliuminio rūdų: boksito, kaolinito, korundo.
Gamtoje aliuminis randamas tik junginiuose. Svarbiausia mineralų grupė - putnagai. Tai vieni iš aliumosilikatų, kurie sudaro apie 50% Žemės plutos masės.
Daugelis aliuminio turinčių mineralų yra vertingi. Korundas kietumu prilygsta deimantui, todėl iš jo gaminami šlifavimo, galandimo įrankiai. Skaidrios spalvos korundo atmainos – rubinas ir safyras – yra brangaakmeniai. Kiti brangaakmeniai – smaragdas, akvamarinas, aleksandritas – yra aliuminio ir berilio mineralai.
Aliuminis – vienas iš lengviausių metalų, jo lydiniai labai tvirti, nors grynas aliuminis yra gan trapus. Aliuminis atsparus korozijai, nes ore oksiduojasi ir pasidengia atsparia Al2O3 plėvele. Jis geras elektros ir šilumos laidininkas
Elementas pirmą kartą gautas 1825 metais H. Oerstedo bei 1827 metais F. Vėlerio (Wöhler), nuo XIX a. vidurio gaminamas pramoniniu būdu.
Naudojami aliuminio lydiniai su variu, magniu, cinku, siliciu, manganu, ličiu, kadmiu, cirkoniu, chromu. Lydiniai pasižymi lengvumu (iki 3 kartų lengvesni už plieną), elektros ir šilumos laidumu, atsparumu korozijai, taip pat geros mechaninės savybės. Dažniausiai naudojami lydiniai – siluminai ir duraliuminiai.
Siluminas: Sudėtis:>85% Al, ~14% Si; legiruojamas Cu, Mn, Zn, Be. Kad būtų stipresnis, plastiškesnis, dedama Na ir P. Savybės: atsparus korozijai, iš jo lengva lieti detales. Naudojimas: įv. prietaisų korpusams, lėktuvų detalėms, vidaus degimo variklių blokams.
Duraliuminis: Sudėtis: 90-95% Al, 1,4-13% iki 2,8% Mg, iki 1% Mn, iki 6% Si, ~7%Zn. Savybės: lengvas, stiprus, plastiškas. Naudojimas: automobilių, aviacijos, statybos pramonėje, mašinų gamyboje. Pavadinimas kilęs iš Vokietijos miesto Diureno pavadinimo. Jame buvo pradėta pramoninė lydinio gamyba.
Aliuminio lydinius labai lengva apdoroti – presuoti, kalti (už aliuminį kalesnis tik auksas), štampuoti, valcuoti. Aliuminis gerai praleidžia šilumą ir elektrą, gerai atspindi šviesą. Įkaitintas iki raudonumo lydosi, lydymosi temperatūra 660,1* Celcijaus.
Aliuminį sudeginant deguonyje gaunamas aliuminio oksidas – labai atsparus tiek terminiam, tiek mechaniniam poveikiui junginys, kuris plačiai naudojamas abrazyviems įrankiams gaminti.
_________________ Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...
|