Diskusijų forumai

www.peilininkai.lt

Dabar yra 2024-04-20- 5:59

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 482 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 33  Kitas
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 9:26 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2012-04-29- 10:17
Pranešimai: 251
Šalis: Švedija
Miestas: Malung
Kai daiktas, skirtas pustymui turi lietuviškus pavadinimus- pustas, pustyklė, naujadaros taikyti nebereikėtu, arba ji tiktu kokio nors uždaro rato zmonėms, kaip žargonas, tačiau, jei asociacija yra prieinama visiems Lietuvos žmonėms, čia turėtų būti rašoma tik aiskiai lietuviškai.Mano manymu- pustyklė skamba kažkaip įprasčiau ir liaudiškiau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: O.Benderis rašė: Silkinas
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 13:44 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
O.Benderis rašė:
Silkinas rašė:
Manau bręsta reikalas pradėti bendradarbiavimą su kalbininkais. Bent konsultacija nepakenktų. Nepirmas ir nepaskutinis terminų aptarimas.


Geriau konsultacijas su kalbininkais palikt pačiai pačiai pabaigai, jei patiems nepavyks surast/sutart. Tiesiog tokia eiga yra pati normaliausia ir žinoma žmonėms, kuriems tenka konsultuotis su kalbininkais. Nes ne visus jie nudžiugina, kai kurie gailisi, kai sužino, ką "pupkiečiai" sūlo/sukuria ;)

Tiesa, kai kurie kalbininkų pasiųlyti žodžiai būna švelniai tariant įdomūs, bet mūsų atveju turėtume daugiau pasirinkimų. O ką vartoti jau mūsų reikalas.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Gerai,jei labai norit,galiu
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 14:32 
Atsijungęs
Peiliadirbys

Užsiregistravo: 2010-11-12- 18:35
Pranešimai: 516
Miestas: Jurbarkas
Gerai,jei labai norit,galiu pabandyt įtraukt poną Arvydą Vidžiūną , jei jo kompitensija pakankama, į šitą diskusiją


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Ričardas rašė: Gerai,jei
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 18:10 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Ričardas rašė:
Gerai,jei labai norit,galiu pabandyt įtraukt poną Arvydą Vidžiūną , jei jo kompitensija pakankama, į šitą diskusiją


Pabandyk. Gal žmogus dar ir peiliais susidomės. :)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: _Vladas_ rašė: O.Benderis
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 19:17 
Atsijungęs
LPA narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-07- 23:57
Pranešimai: 1567
Miestas: Kaunas
_Vladas_ rašė:
O.Benderis rašė:
Deja, mes neturim atitikmens stropui, kaip musato atveju. "Brūkštas" - gražus žodis, geras. O štai stropui panašaus nėra. 8(


Man fonetiškai "brukštas" ir "pustas" atrodo labai panašūs tinkamumo prasme. Be to, ir vienas, ir kitas - tai "pustyklės" sinonimai.

Kuo tavo manymu blogas būtų terminas "pustas"? :/

Dėl "pustyklės" neklausiu, nes manau, kad įrankiams, angliškai vadinamiems "strop", vadinti nelabai tinka naudoti bendrinį "pustyklė", kadangi žiūrint sistematiškai, visi įrankiai, skirti paaštrinimui - tai savo esme "pustyklės". Kalbant būtų painiava arba tektų nuolat naudoti papildomus patikslinančius žodžius.
Reikia kitokio vieno žodžio, kuris, kaip pvz. "brukštas", leidžia identifikuoti konkrečią įrankių-pustyklių grupę.
Taigi, kokios mintys dėl "pusto" arba kokie dar būtų siūlymai?


Vladai, man nėra "pūstas" blogas žodis. :) Tiesiog problemą matau būtent tame, kad mes turime situaciją, kurią pats gražiai aprašei pačioje pradžioje - kad "pūstas" stropo atveju, turėtų būti tikslinamas - "odinis pūstas", "odinė pustyklė". Nes "pūstas" juk tau pačiam kokias sąsajas kelia, kokias asociacijas? Man iškart "pustyklės" sinonimas. Akmeninės. "Odinis pūstas" - vartot galima, bet mano ausiai žavesio nekelia, jei norima pavadint šituo žodžių junginiu stropą. Čia, aišku, su visom naujovėm taip. Bet, pvz "brūkštas" - na superinis žodis, ir skamba, kas svarbiausia, gerai, kai kalba eina apie musatą. Tiesiog, "brūkštas" kaip čia buvęs XD Nežinau, vyrai, ranką ant širdies padėjus. Reikėtų pabandyt pašlamint LDKŽ, paklausinėt čia esančių kolegų, gal yra koks žodis, susijęs su kažkokiu odiniu įnagiu, įrankiu, kurio mes nežinom ar primiršę, bet kuris tiktų. Gerai, kai yra galimybė rinktis iš kelių variantų. Mes dabar nelabai tų variantų ir turime: "pūstas" (odinis), "pustyklė" (odinė)... *taip*


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Gal Vykintas ką patars iš
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 19:20 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-01-27- 14:41
Pranešimai: 2226
Miestas: Vilnius
Gal Vykintas ką patars iš senesnių lietuviškų terminų.. Manau, pas jį patirties šioje srityje bene daugiausia.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: O.Benderis rašė: Tiesiog
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 19:43 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
O.Benderis rašė:
Tiesiog problemą matau būtent tame, kad mes turime situaciją, kurią pats gražiai aprašei pačioje pradžioje - kad "pūstas" stropo atveju, turėtų būti tikslinamas - "odinis pūstas", "odinė pustyklė". Nes "pūstas" juk tau pačiam kokias sąsajas kelia, kokias asociacijas? Man iškart "pustyklės" sinonimas. Akmeninės.


Tai, kad ne. Pagal DLKŽ "pustas" - būtent diržas skustuvui papustyti. Diržas kaip taisyklė būna odinis. Taigi patikslinimas "odinis" pusto atveju nereikalingas. Nebent tai būtų medžiaginis, medinis ar koks kitoks pustas. Tuomet būtų prasmė nurodyti papildomai, kad tai neįprastas pustas.
Ir kaip jau rašiau, man "pustas" visiškai neasocijuoja su akmenine pustykle. 8(
Beje, žodis "brukštas" man ilgą laiką asocijavosi su akmenine pustykle, nes dar iš vaikystės žinojau pirminę šio žemaitiško žodžio reikšmę. Dabar pripratau prie naujosios reikšmės.
Manau ir su žodžiu "pustas" bus taip pat - reikia priprasti. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Benderi, tarp pūstas ir
StandartinėParašytas: 2013-04-08- 23:23 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-05-14- 18:26
Pranešimai: 178
Šalis: UK
Miestas: Bristol
Benderi, tarp pūstas ir pustas yra šioks toks skirtumas. Pùstas kirčiuojamas trumpai ant u...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Sowulo rašė: Benderi, tarp
StandartinėParašytas: 2013-04-09- 1:07 
Atsijungęs
LPA narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-07- 23:57
Pranešimai: 1567
Miestas: Kaunas
Sowulo rašė:
Benderi, tarp pūstas ir pustas yra šioks toks skirtumas. Pùstas kirčiuojamas trumpai ant u...


Taip. Bet jei šis žodis būtų populiarus lietuvių kalboje, aš turiu omeny "pustas", anksčiau ar vėliau jis būtų kanibalizuotas "pūsto" Todėl aš vartoju "pūstas" sąmoningai ;) Kalbos realybė šiuo atveju yra tokia, kaip sako klasikai: "Боливар не вынесет двоих" (c.) Mes turime praktiškai du tokius pačius žodžius, kurie reiškia praktiškai tą patį, abiejų žodžiu etimologija tokia pati, bet vienas iš tų žodžių fonetiškai yra sudėtingesnis/mažiau priimtinesnis vartosenoj. O pasirinkimas čia paprastas, surast žodį, kuris būtų priimtinas (ir gyvybingas) visiems, ne tik siauram ratui žmonių su vienokia ar kitokia specializacija, ar eit į kompromisus, turėt savo specializacijai būdingus ir dažniau vartojamus žodžius, kurie už to vidinio vartojimo anklavo išėję nelabai turės dirvos ten prigyt. Etimologiškai "pūstas" ir "pustas" yra vienas ir tas pats. Tiesiog taip yra. Tai, ką mes vartosim, yra susitarimo reikalas. Bet, tai nereikš, kad tai, ką mes pasirinksim, bus gerai ;) P.s. Nereikia manyt, kad ir kalbininkai yra vienodos nuomonės, tikrai ne: iš penkių apklaustų, rezultatas 2:3 XD P.p.s. 3 už "pustas", 2 už "pūstas". :) P.p.p.s. Ir dar. Mūsų kalbos žodyne esantys žodžiai laikui bėgant įgauna ir naujų reikšmių, naujos vartosenos pavyzdžių. Kai kurie žodžiai numiršta ir lieka "muziejuje" (kai kurie gerbiami ir žinomi kalbininkai taip ir vadina DLKŽ - "Muziejus"). Aš tik norėjau pasakyt, nėra čia taip jau viskas vienareikšmiška ir paprasta, kaip gali pasirodyti. Man pačiam tiek "pūstas", tiek "pustas" - esmės nekeičia. Kaip minėjau - susitarimo reikalas. Ir pripratimo. Pradžia visada sunki. :) Jei man reiktų pasirinkt iš jų vieną, pasirinkčiau "pustas" - ne dėl to, kad man jis patiktų, atvirkščiai, man "pūstas" priimtinesnis. Bet rinkčiausi tik dėl to, kad ilgiau išliktų gyvas šitas žodis. Va tiek to holivaro iš mano pusės. P.p.p.p.p.s "Laikrodžių taisykla" - žinot, kad buvo laikas, kai tokio dalyko ir tokių iškabų nebuvo? "Taisyklos" išvis nebuvo. Buvo "Remontas". Ir labai labai sunkiai, bet.... Turime daug įvairių "taisyklų" :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 16:58 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Na tai ką - taip ir sutariam: :/
diržas ar ant kieto pagrindo pritvirtinta juosta (dažniausiai odinė, bet g.b. ir iš kitokios medžiagos) skirta skustuvų, peilių ar kitų įrankių ašmenų paaštrinimui [pustymui] - pustas.

Kaip buvo įprasta sakyti per vieną iškilmingą ceremoniją: "Kas turi ką paprieštarauti - kalbėkit dabar arba tylėkit per amžius" (c) :D

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Na, sutart galit ką norit,
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 17:36 
Atsijungęs
Klubo narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-04-06- 13:51
Pranešimai: 1250
Miestas: Vilnius
Na, sutart galit ką norit, tačiau tai niekaip nepaveiks to ar žodis bus vartojamas ir prigis :)
Lietuvių kalboje nedaug žodžių kurie prasideda "pu" su kirčiuota "u", todėl tokie naujadarai skamba kiek keistai, o tai didina jų neprigijimo tikimybę. Pustyklė skamba maloniau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Pritariu kolegos Katino
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 18:32 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
Pritariu kolegos Katino minčiai. Pustas (p.stas) kažkaip netaip skamba :)
Pustyklė geriau.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 18:41 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Katinas rašė:
Pustyklė skamba maloniau.


Tiesą sakant - man irgi. :)
Bet pagal savo etimologiją, pustyklė - bet koks įrankis ašmenų pustymui. Taigi galima sakyti, kad tai bendrinis pavadinimas, todėl vartojant šį žodį kaip terminą kažkokios specifinės įrankių grupės atžvilgiu (o pagal sandarą ir naudojimo būdą galima išskirti tris pustykliu grupes: akmenys, strypai ir diržai/juostos) tampa reikalingas papildomas žodis - patikslinimas, apie kokia pustyklių grupę kalba.
Todėl žodis "pustas" gal ir nėra pakankamai skambus ir patogus naudoti (matyt todėl ir mažiau paplitęs), bet vartojamas kaip terminas, leistų be papildomų patikslinančių žodžiu identifikuoti konkrečią pustyklių grupę - diržus/juostas.
Svarus argumentas termino "pustas" naudai - šis žodis jau yra lietuvių kalboje ir jo pirminė reikšmė idealiai atitinka pustyklių grupę - diržas/juosta.
Dėl šios priežasties nėra reikalo ir naujadarą kurti. Nebent jis būtų žymiai skambesnis bei patogesnis kasdieniam naudojimui nei esamas "pustas". 8(

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 19:36 
Atsijungęs
Klubo narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-04-06- 13:51
Pranešimai: 1250
Miestas: Vilnius
Jeigu įtrauksim ir kontekstą, tai "pustas" gali skambėt dar keisčiau. Ypač dėl sąskambio su pūstas/išpūstas/pripūstas (balionėlis ir t.t.), pusto/pustyti (pvz. sniegą) ir t.t. O kaip su daugiskaita? Pustai? O, žiema, kodėl vis pustai sniegą? Arba "Parduodu pustus. - Ką tokius pūstus parduodi?" xD


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Logiška. Tuomet peršasi
StandartinėParašytas: 2013-04-10- 20:03 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Logiška. *taip*

Tuomet peršasi mintis skirstyti pustykles ne į tris, o į keturias grupes:
- akmenys
- strypai
- diržai
- juostos
Diržam paliekam esamą "pustas", juolab, kad peilininkystės kontekste ir žodis "diržas" yra pakankamai terminologiškas bei atspindi įrankio savybes. Matyt jis ir bus dažniausiai naudojamas.
O juostos, ypač pritvirtintos ant kieto paviršiaus, kaip pustyklių grupė paplito palyginti neseniai, taigi savo esme yra "naujadaras". Tuomet šiai grupei galim pabandyti parinkti kitą žodį kaip terminą ar pagalvoti ir apie terminą-naujadarą. :/

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 482 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 33  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Google [Bot] ir 68 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Pereiti į:  
cron
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007