Banginis rašė:
smulkiau galima apie D kategorijos saltuju ginklu laikyma?
Pagal
Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 11 straipsnio 1 dalį Lietuvos Respublikos nuolatiniai gyventojai ir Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys gali įsigyti ir turėti ginklus, šaudmenis šiems tikslams:
1) medžioklei;
2) sportui;
3) savigynai;
4) profesinei veiklai;
5) kolekcijoms sudaryti;
6) mokymui;
7) moksliniam tyrimui;
8 ) kitiems tikslams, jeigu tai neprieštarauja įstatymams, tarptautinėms sutartims ir susitarimams.
Pagal šio įstatymo 13 straipsnio 9 dalį D kategorijos ginklus be leidimų gali įsigyti ir turėti juridiniai asmenys bei fiziniai asmenys nuo 18 metų, jais prekiaujančiai įmonei pateikę asmens dokumentus.
31 straipsnis nustato D kategorijos ginklo savininko pareigos, iš kurių mums aktualios sekančios:
1. D kategorijos ginklo savininkas privalo:
1) ...
2) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoti teritorinę policijos įstaigą apie kitam asmeniui perduotą naudoti D kategorijos ginklą, nurodydamas ginklo markę, modelį, numerį ir asmens, kuriam perduotas naudoti ginklas, vardą, pavardę ir gyvenamosios vietos adresą;
3) ginklą gabenti (transportuoti) į kitą vietą (ginklo laikymo vietą, šaudyklą ir kitur) neužtaisytą, įdėtą į dėklą ar kitą tinkamą daiktą.
4) užtikrinti saugų ginklo laikymą, kad kiti asmenys juo negalėtų pasinaudoti;
5) panaudojęs ginklą, nevartoti alkoholinių gėrimų, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, iki bus patikrintas blaivumas ar apsvaigimas arba bus atsisakyta tai atlikti.
2. D kategorijos ginklo savininkui draudžiama:
1) ginklą ar šaudmenis perduoti naudoti be priežiūros asmenims, neturintiems 18 metų, o naudojant sportui, – asmenims, neturintiems 16 metų;
2) nešiotis D kategorijos ginklą, išskyrus gynybinio pobūdžio elektros šoko įtaisus, dujinius ginklus;
3) ginklą nešiotis ar gabenti apsvaigusiam nuo alkoholio (0,4 promilės ir daugiau), narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. Tokiais atvejais ginklą iki ginklo laikymo vietos gali gabenti (jeigu ginklas gabenamas transporto priemone, ginklas gabenamas ne transporto priemonės salone) ginklo savininką, naudotoją lydintis neapsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmuo, turintis teisę naudotis tokios kategorijos ginklu.
Ir pabaigai - 38 straipsnis. Ginklų, šaudmenų, jų dalių kolekcionavimas
1. Asmenys gali kolekcionuoti:
1) ...;
2) ...;
3) nešaunamuosius ginklus;
4) ....
Apibendrinant:
D kategorijos šaltuosius ginklus galima turėti asmenims nuo 18 metų ir tik teisėtam tikslui, nurodytam 11 str. 1 dalyje, tačiau jų negalima nešiotis bei būtina užtikrinti laikomų ginklų saugumą nuo nepilnamečių asmenų.