Viskas apie peilių gamybą
Atsakymo rašymas

Katinas rašė: Pats procesas

2011-12-12- 23:43

Katinas rašė:Pats procesas (technologija) nėra toks naujas, todėl žinių, nors ir negausiai, tačiau yra. Sunkioji dalis - suprasti ir paaiškinti visa tai būtent peilių gamybos kontekste. Čia teks ir pamąstyt, ne vien pagooglint. 

Pritariu. :ok:
Galiu pasufleruoti, kad pamąstymui labai pravers pasikartoti metalotyros dalį apie plieno takumą ir su tuo susijusias plastines deformacijas. ;)

Gerai pabandysiu spėti, nes

2011-12-12- 23:59

Gerai pabandysiu spėti, nes apie naujausias technologijas nelabai ką žinau, bet tai ką rodo Youtube, tai man panašu į paprasčiausią besisukantį rutuliuką kuris spaudžiamas į metalą. Veikiant spaudimui, ir trinčiai, metalas kaista ir yra sutankinamas. Kitaip tariant susmulkinamas grūdas, pagerinama struktūra. Bet man atrodo čia lygiai tas pats kaip valcavimas ar kalimas. Principas tas pats, struktūros pagerinimas, ko pasekoje pagerėja ir mechaninės savybės. Jei imant galutinį rezultatą, tai vien tik pliusai ir jokių minusų.

Kestutis ply rašė: Veikiant

2011-12-13- 0:15

Kestutis ply rašė:Veikiant spaudimui, ir trinčiai, metalas kaista ir yra sutankinamas. Kitaip tariant susmulkinamas grūdas, pagerinama struktūra. Bet man atrodo čia lygiai tas pats kaip valcavimas ar kalimas. Principas tas pats, struktūros pagerinimas, ko pasekoje pagerėja ir mechaninės savybės. Jei imant galutinį rezultatą, tai vien tik pliusai ir jokių minusų.

Ir taip, ir ne. :)
Iš tikrųjų, rezultate karbidai susmulkėja (nuo 5 mkr iki 0,5 mkr) ir plieno struktūra poveikio zonoje pagerėja. Tačiau tai vyksta dėl kitokių priežasčių ir kitaip nei paminėjai.
Todėl klausimas dalyje kaip tai vyksta ir kodėl tai vyksta - kol kas lieka neatsakytas. 8)

Viskas daug paprasčiau negu

2011-12-13- 1:39

Viskas daug paprasčiau negu atrodo. Pati technologija nėra sena, bet tikrai ne naujiena. Pilnas aprašymas čia . Skaitant reikėtų nepamiršti, kad dokumentas taip pat ir reklaminis, tad paryškinama kas palanku ir pamirštama kas nelabai palanku. Yra akivaizdi klaida dėl plieno struktūros dydžio - kokybiško, gerai užgrūdinto D2 plieno grūdo dydis yra ASTM 9 arba vidutinis grūdo dydis ~16 mikronų, o ne 5 mikronai, kaip teigiama dokumente. D2 žinomas kaip stambios struktūros plienas, o 5 mikronai tai jau gan gerai ir kai kuriems plienams pasiekiami tik milteliniu būdu. Iki kiek struktūra susmulkėja po frikcinės deformacijos, teks pasikliauti autoriais.
Aš asmeniškai pasigendu bet kokio atsparumo smūgiui testo ar įvertinimo (klaba ne apie lėtą lenkimą ar bet kokią statinę apkrovą). Neteigiu kad šis dydis blogas, bet apie jį nekalbama, o kai toks kietumas, norom nenorom peršasi įtarimai.
Kadangi kietumas 65-67 Hrc, plieną lyginti reikėtų su ZDP-189. Pagrindinį pastarojo trūkumą visi žinome. Ar "frikcinis D2" turi mažesnį trapumą, taip ir neaišku.
 
Manau, klausimas neatsakytas ir laimės tas, kas pasakys esmę savais žodžiais, kaip Kęstutis minėjo. Beje, pagal mane, Kęstutis beveik pusę klausimo jau atsakė.

Tomas rašė: Viskas daug

2011-12-13- 3:12

Tomas rašė:Viskas daug paprasčiau negu atrodo. Pati technologija nėra sena, bet tikrai ne naujiena. Pilnas aprašymas čia .

Na va, Tomas beveik ir atskleidė visas kortas. :)

Kas dėl pačios technologijos, tai atrasta ji buvo 1991 m. Suvirinimo institute Kembridže (JK), tačiau po to keliasdešimt metų vyko tyrimai, o pramoniniu būdu trintinis suvirinimas (FSW) pradėtas naudoti tik XXI amžiaus pradžioje.

Friction Forging - tai modifikuota trintinio suvirinimo technologija: vietoj dviejų detalių sujungimo, ji pritaikyta geležtės ruošinio struktūros pakeitimui. Pirmi duomenys apie "Friction Forget" pasirodė maždaug prieš 5 metus. Išskyrus pačių DiamondBlade atstovų paaiškinimus, nepriklausomų specialistų išvadų dėl šio metodo rezultatų kol kas nėra. Išsamių naudotojų testų taip pat nėra. Todėl yra erdvė teoriniams pamąstymams.
Tomas rašė:Beje, pagal mane, Kęstutis beveik pusę klausimo jau atsakė.

Taip, bet liko dar kita klausimo pusė - kaip tai vyksta ir kas vyksta.

Kas bus drąsiausias ir pirmas apibūdins "Friction Forging" technologiją savais žodžiais? :)

Na kiek as suprantu tai

2011-12-13- 11:22

Na kiek as suprantu tai procesas skirtas zoniam grudinimui(pvz asmenu zonai).(PCBN) įrankis, kurio kietumas nusileidzia tik deimantui besisukdamas dideliu greiciu ir spausdžiamas didelės jėgos sukuria trinti, dėl ko trinties vietoje pasiekama reikalinga temperatura įvykti austenizacijai, kadangi grudinimas gaunasi zoninis detalės aušinimas vyksta labai greit, ir išlaikymas autenizavimo temperaturoje yra labai trumpas(del to gaunasi smulkiagrudiskumas)Iš to ir išplaukia visi išvardyti privalumai. :ups:

Išoriškai - panašu. Tačiau

2011-12-13- 14:13

Išoriškai - panašu. :)

Tačiau iš tikrųjų viskas vyksta truputi sudėtingiau.

1. Jeigu dar kartą pasižiūrėsi videoįrašą - atkreipk dėmesį į pačioje pradžioje matomą su plienu dar nesusilietusio įrankio lietiklį ir prijungtus vamzdelius. Kam jie reikalingi?

2. Zoninis grūdinimas kuris gaunasi po trintinio sutvirtinimo - tai "šalutinis poveikis", o struktūros pasikeitimai vyksta dėl kiek kitokių virsmų, nei įprastinio grūdinimo atveju.

3. Kol kas nurodyti ne visi privalumai ir dar nebuvo išvardinti šio būdo trūkumai. ;)

Tipo įliejamas ir sumaišomas

2011-12-13- 17:46

Tipo įliejamas ir sumaišomas papildomas legiruojantis elementas priklausomai kokios charakteristikos gaminamai detalei yra reikalingos.
Procesas leidžia sumažinami gamybos kaštus, nes papildomi elementai sumaišomi ne visoje detaleje, o tik reikalingoje zonoje :)

Dar variantų bus?

2011-12-13- 20:18

Dar variantų bus? :)

Per vamzdelius paduodamas

2011-12-14- 9:18

Per vamzdelius paduodamas argonas. Jis užkerta kelią deguonies patekimui į įkaitintą zoną ir greitai ją ataušina. Tomo pateiktame dokumente rašė, kad dėl greito aušinimo ir nedidelės grūdinamos zonos, chromas nespėja sudaryti savo karbidų ir lieka "užrakintas" feritinėje gardelėje. Kaip suprantu smarkiai prispaustas besisukantis įrankis išlydytoje metalo zonoje sukuria kaip ir smūginę bangą, kuri efektyviai smulkina karbido kristalus. IMHO

TerMind Beliko, kad kas

2011-12-14- 17:01

TerMind :liuks: :bravo:
Beliko, kad kas nors dar paminėtų šio metodo trūkumus. ;)

Na, vienas iš trūkumų -

2011-12-15- 8:44

Na, vienas iš trūkumų - riboti grūdinamos zonos matmenys. Be to, grūdinimo metu ruošinyje suformuojamas griovelis, todėl tinka tik grubaus geležtės ruošinio grūdinimui ir netinka užbaigtos geležtės grūdinimui.

TerMind rašė: Per vamzdelius

2011-12-15- 11:02

TerMind rašė:Per vamzdelius paduodamas argonas.

Nu va :oops: kaip paprasta, reikia tik atidžaiau skaityti :liuks: Apskritai gana įdomus procesas ir panaudojimas platusmaisto, automobiliu pramonė ir t.t.) tik vat pas Petra už tvoros nenueisi ir nepasidarysi, ir kaina greičiausiai didoka.

Tony rašė: kaina

2011-12-15- 11:26

Tony rašė:kaina greičiausiai didoka.

Taip, savikaina išeina ne maža. Kas liečia DiamondBlade, tai jie į R&D (tyrimai ir t.t.) sukišo didelius pinigus, todėl  produkcijos kaina gana aukšta, nes reikia atgaut ir investuotas lėšas.

Kadangi daugiau niekas nieko

2011-12-17- 6:41

Kadangi daugiau niekas nieko pridurti nenori, tai šį metodą dar reikia populiariai apibendrinti ar visiems viskas aišku kas, kaip ir kodėl Friction Forged metu vyksta? :/
Jeigu viskas aišku, tuomet klausimo autoriui belieka įvardinti kam atitenka pereinamasis prizas (kartu su visomis privilegijomis :D ). ;)
Atsakymo rašymas