Šiais laikais Internetas yra grūste prigrūstas įvairios informacijos ir su kiekviena diena jos randasi vis daugiau. Tiesa, ne visa ši informacija yra išsami ir patikima, tačiau pasitikrinant per keletą šaltinių, "grūdus nuo pelų atsijoti" galima.
Tad jeigu jums prireikė konkrečios informacijos ar iškilo klausimas, į kurį nežinia kur ieškoti atsakymo, greičiausias būdas būtų pasinaudoti paieškos stotimi (pvz. Google, Yahoo ar pan.) ir suformuoti užklausą į Internetą.
Kaip veikia paieškos stotys?
Darbui su WWW yra naudojamos WWW naršyklės. Jos yra 2 tipų - grafinės ir tekstinės. Grafinės naršyklės (Netscape Navigator, Internet Explorer) aplinkoje galima atidaryti WWW dokumentus su tekstine, grafine, audio ir video informacija. Tekstinės naršyklės (Lynx) dirba tiktai tekstiniame režime. Ši naršyklė naudojama IBM, VAX ir UNIX šeimų kompiuteriuose.
Paieškos programos (Search engines). Pažodinis vertimas - paieškos variklis. Paieškos programos uždavinys yra naršyti po Internetą ir ieškoti vartotojo nurodytos informacijos. Paieškos programų objektai yra WWW dokumentai ir failai, į kuriuos yra ryšiai minėtuose dokumentuose. Paieškos programas galima suskirstyti į 2 pagrindines grupes - paieškos programos (Search engines) ir adresų katalogai (directories).
Paieškos programos (Search engines). Šio tipo programos dar vadinamos "vorais" (spiders). Toks pavadinimas panaudotas todėl, kad paieškos varikliai pastoviai lanko visas WWW vietas (sites) ir kuria WWW dokumentų katalogus(index). Tokiu būdu yra sukaupiamas milžiniškas dokumentų katalogas. Pagrindinis trūkumas yra tas, kad paieškos rezultate gauname daug nenaudingos informacijos - "šiukšlių".
Adresų katalogai (directories). Šio tipo programose WWW katalogas yra kuriamas ne automatiškai, o interaktyviai. Žmogaus dalyvavimas informacijos klasifikavimo procese sąlygoja tikslesnį informacijos paskirstymą. Paieškos rezultatai paprastai būna geresni negu "vorų" tipo programose. Pagrindinis trūkumas yra tas, kad paieška vykdoma tiktai tarp užregistruotų WWW dokumentų.
Mišrios paieškos programos. Šio tipo programose yra realizuota mišri paieška. Dalis WWW puslapių yra interaktyviai klasifikuota.
Kaip ieškoti?
Naudotis paieškos stotimi visai paprasta. Atvertus bet kurios stoties tinklalapį, matome užklausos laukelį. Jame parašykite reikiamus užklausos žodžius, nuspauskite mygtuką "Search", "Submit" arba "Seek" (užrašas įvairiose paieškos stotyse yra skirtingas ) ir po kelių sekundžių pasirodys tinklalapis su paieškos rezultatais.
Kaip formuoti užklausą?
Užklausas reikia formuoti pagal tam tikras taisykles. Nors kiekvienai sistemai taikomos skirtingos taisyklės, bet yra ir bendrų bruožų.
Užklausa sudaroma iš raktinių žodžių ("keywords"). Tai turėtų būti specifiniai žodžiai, kurie labiausiai tikėtini tik jus dominančiuose tinklalapiuose. Pavyzdžiui, ieškant informacijos apie peilių galandimą ("sharpening of knives"), tinkami raktiniai žodžiai būtų "sharpening", "knives", "sharpener", "sharpen".O jeigu jus domina galandimas akmenimis, vertėtų pridėti žodžius " whet stone". Jei žinoma kokios firmos galąstuvai ar akmenys gali būti, reikėtų į užklausą įtraukti ir gamintojo pavadinimą. Didžiąsias raides naudokite tik tada, kai žodyje jos visada turi būti didžiosios, nes kai kurios paieškos stotys, radusios didžiąją raidę, ieškos tiktai tiksliai taip parašytų žodžių.
Užklausoje esančių žodžių tvarka taip pat svarbi, nes kai kurios sistemos laiko svarbesniais tuos žodžius, kurie užklausoje yra pirmieji. Žodžių tvarka, galbūt, neturės įtakos rastų puslapių skaičiui, tačiau gali nulemti jų rikiavimo tvarką. Tai svarbu, nes dažnai paieškos rezultatas - keli tūkstančiai interneto adresų, tarp kurių yra tik keli tinkami.
Kaip rikiuojami paieškos rezultatai?
Paieškos sistema automatiškai rūšiuoja siunčiamus rezultatus taip, kad tinkamiausi dokumentai būtų pirmiausi. Dažnai nesvarbu, ar gauname 200 ar 2 000 000 dokumentų, atitinkančius norimus kriterijus - tinkamiausius iš jų randame pirmuose dviejuose puslapiuose. Jei nerandate reikalingos informacijos pirmuosiuose puslapiuose, patikslinkite paieškos programai duotus nurodymus.
Rezultatų puslapyje pateikiamas rastų tinklalapių sąrašas su trumpais aprašymais. Sąraše pateikiamos tinklalapių antraštės ir adresai. Pagal aprašymus ir antraštes, galima nuspręsti, ar tinklalapis tinkamas.
Paieškos stočių apžvalga
Internete yra daugybė paieškos stočių. Visos jos dirba šiek tiek skirtingai bei yra nuolatos tobulinamos, todėl tiksliai pasakyti, kuri geriausia, neįmanoma. Šiame skyrelyje apžvelgtos didžiausios bei dažniausiai naudojamos sistemos. Apžvalgoje paminėtos tik svarbiausios sistemų savybės ir galimybės, smulkiau apie jas galima paskaityti pačių paieškos sistemų pagalbos tinklalapiuose. Kai kurių paieškos sistemų adresai pateikti lentelėje.
Gerus paieškos rezultatus galima gauti tik teisingai suformulavus užklausą. Pradėkite nuo užklausos su specifiniais raktiniais žodžiais, o jei tinkamų puslapių neradote, tai pakartokite užklausą su bendresniais žodžiais. Daugiau raktinių žodžių užklausoje gali labai padidinti rezultatų skaičių, tačiau nereikia to išsigąsti, nes rezultatai rikiuojami pagal tinkamumą. Svarbesnius raktinius žodžius įrašykite užklausos pradžioje, frazes - tarp kabučių. Ženklų + ir - prieš žodžius naudojimas gali labai pagerinti rezultatus.
Jeigu tarp pirmųjų dešimties ar dvidešimties sąraše pateiktų tinklalapių neradote tinkamų, tai toliau rezultatų tikrinti neverta. Geriau suformuluokite naują tikslesnę užklausą ir ieškokite dar kartą arba pasirinkite kitą paieškos stotį. Žinokite, kad gali tekti pasinaudoti keliomis stotimis, nes nėra užklausos formavimo būdo, kuris visada užtikrintų gerus rezultatus.
Kai kurių stočių užklausose galima naudoti specialiuosius žodžius: url, title, host. damain arba site. Pavyzdžiui, stotis AltaVista "supranta" šiuos visus specialiuosius žodžius, o Infoseek - tik - title, site, HotBot - domain, title, url. Jeigu užklausa bus pvz. `url:knives`, tai stotys ras tuos tinklalapius, kurių adresuose yra žodis "knives", pavyzdžiui, http://www.knives.lt.
Visada reikia prisiminti, kad tik pateikus gerai suformuluotą užklausą, galima tikėtis gerų rezultatų.
parengta pagal straipsnį iš KTU Bibliotekos