Viskas apie peilių gamybą
Atsakymo rašymas

Medienos impregnavimas ir stabilizavimas

2010-01-13- 23:26

Ši tema skirta diskusijoms apie medienos impregnavimą ir stabilizavimą.
Joje sutelksim į vieną vietą mūsų bandymus, žinias ir klausimus apie šiuos procesus.

Pradėsiu aš. Medienos stabilizuot dar nebandžiau, nes neatrandu saugaus ir mano technines galimybęs atitinkančio metodo, bet impregnuoti jau teko, todėl įdomu kas dar esate tai bandę, kokius metodus naudojote ir be abejo - rezultatas.

Pirmas mano bandymas buvo medienos impregnavimas kaitinant ją pagal seną receptą: 3 dalys sėmenų aliejaus, 2 bičių vaško ir 1 kanifolijos.
Mišinį išlydžiau puode ir sudėjęs uosį, bei ąžuolą kaitinau ~3 valandas. Kadangi kelis kartus pakaitinau net iki virimo, tai ąžuolas rezultate tapo juodas, o uosis tamsiai rudas.
Pagal receptą medį reikia impregnuoti tol, kol jis nuskęs ant dugno, bet mano atveju to nebuvo - iš jo vis veržėsi oras ir medžio taip ir nepaskandinau. Po virimo perpjoviau 1 gabaliuką - impregnuotas buvo tolygiai. Vieną panaudojau peilio rankenai.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Padariau išvadas:
1. Kuio aukštesnė temperatūra, tuo medis tamsesnis ir greičiau impregnuojasi, bet tampa trapesnis.
2. Kuo daugiau kanifolijos, tuo medis tamsesnis.
3. Nėra būtina, kad medis nuskęstų.

Antrą kartą taip smarkiai nekaitinau. Naudojau vikšną (guobinių šeimos medis) ir beržo ruplę. Kaitinau 2,5 val tame pačiame mišinyje. Vikšna patamsėjo nedaug, o beržo ruplė gan greit sugėrė mišinį ir beveik nuskendo.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis


Papasakokit kaip Jums sekėsi.

Gal kaitinti reikėjo įstačius

2010-01-14- 9:04

Gal kaitinti reikėjo įstačius puodą į kitą didesnį puodą su vandeniu. Tada impregnavimo mišinio temperatūra neviršytų 100 C. Maniau, kad impregnuoti reikia jau padarytą rankeną, nes aliejus gali trukdyti geram medžio ir klijų sukibimui. Ką gali pasakyti šiuo klausimu?

to_mazas Pasidalink patirtim

2010-01-14- 10:40

to_mazas
Pasidalink patirtim kaip išdžiovinti katik nupjauta ruple, kad nesuskiltų.
O kas dėl kilijų sukibimo, pats esu taip inpregnaves, tai dar nei viena geležtė neiškrito.

fastacas rašė: kaip

2010-01-14- 11:08

fastacas rašė: kaip išdžiovinti katik nupjauta ruple, kad nesuskiltų.


Dažniausiai virinama. Apie tai plačiai diskutuota:

http://talks.guns.ru/forummessage/97/383573.html

Jei trumpai - galima virinti visą gumbą, galima virinti supjaustytus gabalus. Kai kas deda druskos, kai kas rekomenduoja šutinti smalingos pušies pjuvenose.

TerMind, daugumą rankenų

2010-01-14- 11:51

TerMind, daugumą rankenų grežiu kiaurai ir suveržiu su varžtu, tokias impregnuotas - būtinai. Seniau išvis epoxy nebuvo, bet peiliai iki šių dienų išlikę ;) Dar mėgstu skylės viduje pagrežioti mažų trumpų skylučių, kad ten suspaudus pritekėtų epoks. ir gautusi atramos papildomos ("eglutė").
Bandžiau nukrapštyti, nuskusti po peilio klijavimo nuo impregnuoto paviršiaus epoxy perteklių - skirtumo nuo neimpregnuoto nepastebėjau. Gal taip yra todėl, kad medyje vis dar liko oro, t.y. jis nenuskendo impregnuojant, todėl epoxy liko vietos kur įsigerti.
Dėl puodo puode gera mintis :)
Fastacas, galima pjūvio vietą tiesiog užlieti vašku nuo žvakės ir padėti namuose kur šalčiausia. Paskui stebėti ar neskyla žievė - jei skyla reikia padėti kur dar vėsiau, nes per greit garuoja lauk drėgmė. Man aną kartą taip susiklostė aplinkybės, kad dar neišdžiuvusią pasitaikė proga ant zeimerio supjaustyt, tai improvizavau ir užliejau tuo pačiu sustingusiui impregnavimo mišiniu (galima kad ir pirštu pamozoti) ir nuskutau jo perteklių - užsidarė dalis porų ir mediena toliau džiuvo lėtai, ko pasekoje nesuskilo.
Ruplės džiovinimo verdant nesu bandęs.

to_mazas rašė: galima pjūvio

2010-01-14- 14:27

to_mazas rašė:galima pjūvio vietą tiesiog užlieti vašku nuo žvakės

Galima, bet kur kas geriau nuo sklilimų saugo apklijavimas popieriumi. Ne visą ruošinį, o tik skersinio pjūvio vietas tepame lipalu, leidžiame įsigerti į poras, o tada uždengiame popieriumi ir jį išlyginame. Tačiau apvalų gabalą taip išdžiovinti ne visada pavyksta, o ketvirtis džiūva gerai.
Įtrūkimai atsiranda kai medienos sluoksniai ne vienodai susitraukia džiūdami. Reikia stabdyti pernelyg greitą drėgmės išsiskyrimą iš paviršinių skuoksnių.

KIEK DZIOVINAT medzio gumbus

2010-01-14- 16:02

KIEK DZIOVINAT medzio gumbus aisku klausimas apstraktus
as vat nupjioviau ir nulupau skura iskarto ziuresiu kas bus ytariu skils :-/

ERA rašė: KIEK DZIOVINAT

2010-01-14- 18:24

ERA rašė:KIEK DZIOVINAT medzio gumbus aisku klausimas apstraktus
as vat nupjioviau ir nulupau skura iskarto ziuresiu kas bus ytariu skils :-/


Atsiprašau, bet ne skūra o žievė. Na žiūrint kur džiovini? Bent man tai neskilo. Šiaip labiau mėgsta skilt pušis ar eglė kalbant apie gumbus.

ERA rašė: KIEK DZIOVINAT

2010-01-14- 20:17

ERA rašė:KIEK DZIOVINAT medzio gumbus aisku klausimas apstraktus
as vat nupjioviau ir nulupau skura iskarto ziuresiu kas bus ytariu skils :-/

Tai bandyk virt kaip Girez rase, parašysi kas išėjo, tada as bandysiu pjaut, turiu pora nužiūrėjas.

Ruplės skilti mėgta taip pat

2010-01-14- 21:01

Ruplės skilti mėgta taip pat - pas jas skaidulos eina įvairiom kryptim, todėl jei tik kur žievė atšokus tai ji dar ant medžio augdama skyla :(
ERA, pritariu fastacui - virk :)

Shiaip nuorint mediena reiktu

2010-01-14- 21:15

Shiaip nuorint mediena reiktu pilnai, jei verdama. Tiesiog pakentet, kol nebeeis burbuliukai, taip medis geriau issisavins impregnata, isisotins. O ruples dzhiovinamos ir po metus ir daugiau, uzhmetus kur ant spintos xD . Aishku, kiti procesa turbina jau aukshchiau aprashytais ir panashiais metodais. Kas liechia skilima, tai nieko nuostabaus, kad skyla dzhiovinant, bet to nereikia bijot. Jau geriau dzhiovint didzhiuli medienos gabala ir tegul jis ten naturaliai skyla, per kur skyla, nei neishdzhiovinus jau pjaustyt sau reikiamas kaladeles ir paskui dzhiunant rizikuot, kad skils jau tada. Patiko mintis ishsakyta apie medienos paruoshima peiliams - jei mediena normaliai paruoshiama priesh peilio "aprengima", t.y. gerai parenkama pati medzhio rushis, pats konkretus pavyzdys, gerai ishdzhiovinama, supjaunama, tai jei ji turi skilt del kazhkokios paruoshimo technologijos klaidos, ar pachio konkrechios medienos ruoshinio fakturos, tai jinai (ruoshinukas) skils iki(!) perejimo prie pachios rankenos gamybos, o ne jau uzhdejus ant gelezhtes ir apdirbinejant. Shiaip aishku toks variantas butu idealus, ir naturalu, kad keiktis noretusi labiau ir bjauriau, jei skiltu mediena jau ant rankenos ishvis pabaigus gamint peili, nei dar tik ruoshiantis ji gamint, bet ar visada taip isheina, chia kitas klausimas :)

Įdomu būtų pamatyt skilusią

2010-01-15- 0:32

Įdomu būtų pamatyt skilusią ant rankenos. Pačiam kiek teko skaityt, tai kone visi apie metus džiovina. Aš kai kokią šaką ar šaknį pjaunu, tai palieku 10 cm iš kiekvienos pusės skilimams - tada ir išdžiūna grečiau, nei uždažius ar užvaškavus ir nėra rizikos sugadinti medieną.

to_mazas rašė: Įdomu būtų

2010-01-15- 6:23

to_mazas rašė:Įdomu būtų pamatyt skilusią ant rankenos.

Prie progos - parodysiu. Ir ne vieną... :D

Matosi, kad meistraujantiems

2010-01-15- 9:30

Matosi, kad meistraujantiems būtų naudingi praktiniai mokymai "Medienos paruošimas ir apdorojimas". Planuosime vasaros pabaigai arba rudeniui, kai mediena tam tinkamiausia.
Norint pagaminti gerą medinę peilio rankeną negalima skubėti. Patikimas metodas - žiemą nupjauti gumbai paguli pusmetį garaže, o po to keletą metų ant spintos. Skubantiems lieka virinimas. Jo metu vyksta prievartinis drėgmės išsiurbimas iš medienos.

To_mazas metodas

2010-01-17- 22:19

To_mazas metodas (impregnavimas vaško, kanifolijos, aliejaus mišinyje) nepatinka tuo, kad kažkiek tamsina medžio natūralią spalvą. O ką panaudot, kad medžio faktūra išryškėtų, spalva nepakistų, bet tuo pačiu padengimas būtų ilgaamžis?
Vienam rusų forumų (zadi.ru) plačiai naudoja šelako laką, bet ne paprastą, o kažkokį ypatingą , su silikonu. Dėl to plėvelė tampa elastinga ir netrupanti. Deja, Lietuvoj tokio dalyko pirkt neradau.
O kaip, gerbiamieji, impregnuojate Jūs?
Atsakymo rašymas