Viskas apie virtuvinius peilius ir naudojimąsi jais...
Atsakymo rašymas

Galandinimo įrankiai

2012-04-24- 0:25

Mano klausimas, kaip visiškai neišmanančio apie peilių galandinimą būtų toks, ar verta namų sąlygomis galasti peilius, su elektriniais galandinimo įrankiais, turiu mintyje tokius: http://www.cutleryandmore.com/electric.htm
Ar geriau vis tik ilgai ir nuobodžiai brūžinti į akmenį?
Aplamai, kokius įrankius patartumėte naudoti galandinimo kampui atstatyti, ar sugadintiems, sulankstytiems peiliams pataisyti, namų salygomis.

Galandimo įrankiai

2012-04-24- 0:53

Parodyto tipo elektriniai galąstuvai tinka tik minkštiems mažo anglingumo chromu legiruotiems plienams. Be to, tokie galąstuvai neužtikrina maksimaliai įmanomo ašmenų aštrumo.
Todėl jeigu virtuviniai peiliai yra neypatingai geri ir didelio aštrumo nereikia - galima galąsti ir tokiais galąstuvais. Tik po to reikia padailinti ašmenis brukštu.

Kuo kietesnis peilių plienas - tuo atsargiau ir dėmesingiau reikia galąsti. Kokybiškai pagaląsti kietai grūdintas anglingo plieno geležtes įmanoma tik ant galandimo akmenų. Labiausiai tai liečia japoniško stiliaus peilius.

Galandimo kampai parenkami pagal peilio rūšį (šefo, filetavimo, išpjaustymo, daržovių etc), ir kaip taisyklė būna 10-15* į vieną pusę. Kol akis ir rankos pripras "pagauti" reikiamą kampą, galima naudoti plastikinius šablonus, uždedamus ant peilių penties. Arba galima dėti reikiamu kampu palinkusias atramas po galąstuvu, o galandamą peilį laikyti horizontaliai. Dauguma žmonių horizontalumą jaučia gan gerai ir galąsdami nesunkiai jį išlaiko.

Tai kiek supratau, netgi šis

2012-04-24- 1:02

Tai kiek supratau, netgi šis Shun galastuvas: http://www.cutleryandmore.com/shun/elec ... ner-p16880 netiktų galasti pagamintiems iš VG-10 plieno shun peiliams?

Tiktų, tik galandimo kokybė

2012-04-24- 1:20

Tiktų, tik galandimo kokybė butų šiaip sau. :ugly:
Be to, yra tikimybė, kad pasitaikius kiečiau grūdintam VG10, po galandimo ant ašmenų atsirastų mikro-ištrupėjimai, nes besisukančių abrazyvų greitis yra pakankamai didelis, o skersmuo - mažas, tad ašmenų briauna patiria nemenkas mechanines apkrovas.

Bendrai imant, verta prisiminti, kad visokie tokie galąstuvai skirti eiliniams vartotojams, kurie apie galandimą nelabai nutuokia. Ir kuriems visai nerūpi kas ten su ašmenimis vyksta. Jeigu peilis pjauna geriau, nei prieš galandimą, reiškia galąstuvas pagalando. Svarbiausia, kad tai vyktų lengvai ir greitai. :D

Aišku. O tarkim gamykliniai

2012-04-24- 1:28

Aišku.
O tarkim gamykliniai galastuvai, jie kitaip veikia? Juk iš gamyklos išėjes naujutėlis peilis, kad ir pačio kiečiausio plieno, nebūna ranka pagalastas? Ar aš klystu?

Pasižiūrėk videoreportažus

2012-04-24- 1:47

Pasižiūrėk videoreportažus temose apie Zwilling, Wusthof peilių gamybą - įsitikinsi, kad net gamyklose peiliai galandami rankiniu būdu ir keliais etapais su skirtingo rupumo abrazyvais. ;)

Kaip greitai ir "veiksmingai"

2013-12-12- 17:46

Kaip greitai ir "veiksmingai" pagaląsti peilį
http://www.15min.lt/ji24/straipsnis/vir ... 1542?cf=df

Re: Galandinimo įrankiai

2014-04-25- 14:03

Sveiki pribrendo laikas nusipirkti galandinimo akmeni savo Global G-16 peiliui Tad klausimai butu:
1. Koki akmeni pirkti ceramic ar wet stone?
2. Ar geriausia butu pirkti Global firmos kaip ir peilis, ar tiktu ir kitos firmos pigesni, ir net dvipusiai kas manau yra patogu
3. Koki rupuma pasirnkti? Kiek maciau global yra Grid 200, 1000, 5000 ir jie visi atskiri ir brangus

Re: Galandinimo įrankiai

2014-04-25- 16:56

Norstar rašė:Tad klausimai butu:
1. Koki akmeni pirkti ceramic ar wet stone?
2. Ar geriausia butu pirkti Global firmos kaip ir peilis, ar tiktu ir kitos firmos pigesni, ir net dvipusiai kas manau yra patogu
3. Koki rupuma pasirnkti? Kiek maciau global yra Grid 200, 1000, 5000 ir jie visi atskiri ir brangus

1. Priklauso nuo to, kokių akmens savybių reikia. Apie keraminių ir sintetinių akmenų savybes žr. Galąstuvų temoje.
2. Jeigu neaktualu, kad peilis ir akmuo būtų su tuo pačiu prekybiniu ženklu - gali imti bet kokios firmos akmenį, kurio savybės tau reikalingos. Ar akmuo bus vieno rupumo, ar kombinuotas iš dviejų skirtingų - esminio skirtumo galandimui tai neturi.
3. Rupumo pasirinkimas priklauso nuo to, kaip dažnai ketini galąsti. Jeigu peilį dažnai paaštrinsi - užtenka vieno rupumo 1000 grit. Jeigu aštrinsi retai ir peilis stipriai atbuks - bazinį ašmenu formavimą greičiau atliksi su 200 grit ir tuomet užbaigsi išlygindamas ašmenis su 1000 grit. Jeigu norėsi poliruotų ašmenų - bus reikalingas 3000 grit ar smulkesnis.

p.s.: nepatingėk įdėmiai perskaityti temas "Galąstuvai" bei "Peilių galandimas ir aštrinimas".

Re: Galandimo įrankiai

2014-04-26- 23:11

Supratau, dekui, paskaitysiu...
Atsakymo rašymas