Peilių gamyba

120filework.jpgVisi žinome, kad daiktai "iš niekur" neatsiranda - kažkas turi juos pagaminti. Ne išimtis ir peiliai. Žmonės užsiima peiliadirbyste nuo seno ir daro tai nuolat, nes net ir šiais „visuotinio išfasavimo" laikais be peilio virtuvėje retas kuris apsieina. O ką jau kalbėti apie medžiotojus, žvejus ar keliautojus, kuriems bent kiek atitolus nuo civilizacijos, peilis vėl, kaip ir prieš šimtus ar tūkstančius metų, tampa labai naudingu ir neretai būtinu įrankiu.

Tačiau peilis - ne vien tik įrankis. Ypač tuomet, kai jis pagamintas ne masiniu pramoniniu būdu, o meistro-peiliadirbio kruopštaus triūso dėka. Tuomet peilis savyje įkūnija jo kūrėjo viziją ir pastangas, suvokimą ir sugebėjimus, t.y. tampa Kūriniu, turinčių ne tik praktinę naudą, bet suteikiančiu ir estetinį pasitenkinimą.

Jeigu peilio savininkui atrodo, kad serijiniu būdu pagamintas peilis yra „bedvasis" ar „nuobodus", visuomet galima peilį suasmeninti, pakeičiant peilio išvaizdą ar atskiras dalis ir taip pritaikyti peilį pagal savo poreikius bei supratimą. Labiau nagingiems, bet nenorintiems užsiimti peilio gamyba „nuo nulio", dabar daug kas gamina rinkinius „pasidaryk pats", kuriuos sudaro geležtė, medžiagos ir detalės rankenai bei makštims. Arba atskirai parduodama tik geležtė, nes būtent jos pagaminimas reikalauja daugiausia žinių, įgūdžių ir įrangos.

Pilnas peilio gamybos procesas „nuo - iki" apima tris savistovias veiklos sritis:
- Kalvystė bei šaltkalvystė;
- Natūralių medžiagų (medis, ragas, kaulas etc) bei sintetinių medžiagų pažinimas ir apdorojimo įgūdžiai;
- Odininkystė.

Meniniai gabumai (o ypač gebėjimas jausti proporcijas ir visumos harmoniją) peiliadirbiui yra labai pageidaujami, nors neprivalomi, kadangi viena vertus, gerą peilio projektą visada galima užsakyti pas profesionalų dizainerį, o kitą vertus, tokių projektų jau nemažai prikurta ir paviešinta. Belieka pasirinkti ir pagaminti...
Vertėtų paminėti, kad jeigu peiliadirbys yra įvaldęs dar ir graviravimo meną, juvelyriką ar tapybą ant kaulo (angl.: scrimshaw) - jo peilis iš gražaus įrankio gali virsti tikru meno kūriniu. Tik svarbu, kad vardan puošybos peilis neprarastų savo funkcionalumo ir netaptų meninės išraiškos forma, vien bendrais bruožais panašia į peilį.

Apibendrinant, peilių gamybą sąlyginai galima suskirstyti į tris būdus:
- Serijinė peilių gamyba pramoniniu būdu;
- Unikalūs autoriniai ar individualiai nedideliais kiekiais gaminami peiliai;
- Peilių perdarymas ar gamyba iš pusfabrikačių.

Šiuo metu Lietuvoje pramoniniu būdu peiliai negaminami, tad serijinės peilių gamybos organizavimo ir optimizavimo klausimų aptarimą palikime ateičiai.
Apie autorinių peilių gamybos ypatumus geriausiai gali papasakoti patys meistrai-peiliadirbiai, o kol bus paruošta ši informacija, apžvelkime sąlyginai lengviausią ir labiausiai paplitusį mėgėjišką peilių gamybos būdą - „pasidaryk pats". (Plačiau...)

Savadarbių peilių galerijos

crop-Koliazas.jpg

Diskusijų forumas "Gamyba"

 

GIKO peiliai

Peiliai.net

peiliai_net

Ginalas

Ginalas-100x100px.jpg 

galandimo-paslaugos.jpg

Foruminis-peilis

view counter

view counter
Sužinokite daugiau
view counter

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

view counter
  © 2024 Peilininkų asociacija  
hostingas su 10% nuolaida