Yra tokia legenda apie universalų peilį. Joje sakoma, kad jis nukaltas iš vožtuvo ar tai turbinos mentelės. Jo nereikia galasti, nes pats pjaunant pasigalanda. Bet svarbiausia, kad šiuo peiliu galima skustis, ištraukti rakštį, nusidrožti lazdą, paruošti pietums žuvį ir salotas. Dar jis gerai kerta storas šakas ir gali atidaryti mažiausiai 20 konservų skardinių neprarasdamas aštrumo. Jeigu reikia – juo galima pakelti kanalizacijos dangtį ar mėtyti į taikinį. Su tokiu peiliu galima išgyventi Amazonės džiunglėse, Sacharos dykumoje ir bet kuriame mieste. Jis tinka ir savigynai, ir prie dalykinio kostiumo...
Štai koks tas legendinis peilis.
Deja legendos dažniausia menkai susijusios su realybe. O realybėje tokio universalaus peilio paprasčiausia negali būti, nes jam keliami uždaviniai yra per daug skirtingi. Vienam darbui reikalinga trumpa geležtė, kitam ilga, vienokie darbai daromi su lengva geležte ir visai kitokie su sunkia. O pabandžius apjungti į vieną visumą kelias skirtingas funkcijas, dažniausia gaunamas instrumentas visas jas atliekantis vienodai blogai.
Todėl priklausomai nuo žmonių gyvenimo sąlygų, panašiai kaip ir gyvojoje gamtoje, yra įvairių peilių rūšių. Dauguma jų atsirado gilioje senovėje ir išliko iki mūsų dienų, kai kurios peilių rūšys išnyko, nes nebeliko darbų, kuriems buvo reikalingos. Tačiau į jų vietą randasi naujos. Peilių rūšių pokyčius diktuoja žmonių gyvenimo būdas ir įpročiai, technologijos pasiekimai ir netgi mados.
Čia pateiksime ir trumpai aprašysime labiausiai paplitusias peilių rūšis pagal naudojimo paskirtį.
Virtuviniai peiliai
Turistiniai peiliai
Medžiokliniai peiliai
Žvejybiniai peiliai
Daugiafunkciniai peiliai
Specialios paskirties peiliai
Galandimas, remontas ir kitos su peilių naudojimu susijusios temos