Ši tema skirta diskusijoms apie medienos impregnavimą ir stabilizavimą.
Joje sutelksim į vieną vietą mūsų bandymus, žinias ir klausimus apie šiuos procesus.
Pradėsiu aš. Medienos stabilizuot dar nebandžiau, nes neatrandu saugaus ir mano technines galimybęs atitinkančio metodo, bet impregnuoti jau teko, todėl įdomu kas dar esate tai bandę, kokius metodus naudojote ir be abejo - rezultatas.
Pirmas mano bandymas buvo medienos impregnavimas kaitinant ją pagal seną receptą: 3 dalys sėmenų aliejaus, 2 bičių vaško ir 1 kanifolijos.
Mišinį išlydžiau puode ir sudėjęs uosį, bei ąžuolą kaitinau ~3 valandas. Kadangi kelis kartus pakaitinau net iki virimo, tai ąžuolas rezultate tapo juodas, o uosis tamsiai rudas.
Pagal receptą medį reikia impregnuoti tol, kol jis nuskęs ant dugno, bet mano atveju to nebuvo - iš jo vis veržėsi oras ir medžio taip ir nepaskandinau. Po virimo perpjoviau 1 gabaliuką - impregnuotas buvo tolygiai. Vieną panaudojau peilio rankenai.
Padariau išvadas:
1. Kuio aukštesnė temperatūra, tuo medis tamsesnis ir greičiau impregnuojasi, bet tampa trapesnis.
2. Kuo daugiau kanifolijos, tuo medis tamsesnis.
3. Nėra būtina, kad medis nuskęstų.
Antrą kartą taip smarkiai nekaitinau. Naudojau vikšną (guobinių šeimos medis) ir beržo ruplę. Kaitinau 2,5 val tame pačiame mišinyje. Vikšna patamsėjo nedaug, o beržo ruplė gan greit sugėrė mišinį ir beveik nuskendo.
Papasakokit kaip Jums sekėsi.
azuola labai gerai dazo gelezies sulfatas. jis nuo seno naudojamas medienos apdirbimui. kol kas dirbu su skandinavais, ir vezem kelis namus apkaltus maumedziu, kur net stogai buvo lentomis dengti. ir maumedis buvo apdorotas minetu gelezies sulfatu. spalva jis keicia ne is karto, ir buvo iskile bedu, tad skambinau to sulfato gamintojui norwegijoj (alanor AS), kuris ji pakuoja, kaip dazymo priemone, konsultacijai.
viskas labai paprasta. jis reaguoja su taninais, todel medis spalva keicia netolygiai. jis man ir pasake, kad pvz azoulas pajuoduoja kaip anglis. pabandziau - tikrai taip. 1kg sulfato 10litru vandens (galima mazinti iki 0,5kg/10ltr.) ir tepi/mirkai. gelezies sulfatas kainuoja apie 23LTL/kg. namie visa tvora nusidaziau . tik yra minusas. patekus ant betono, siera sureagouja su cementu, ir issiskiria gelezies oksidas. atrodo kad surudyjo.
vakar buvau Geilo miestelyje peiliu gamykloj
http://www.brusletto.no/index.php?sideID=425&ledd1=35
nusipirkau karelijos berzo 40x55x600mm uz 22,5lt jau su PVM.
siaip mazas miestelis zmones draugiski, tai man pasakojo ir parode rankenu mirkyma. jie jau suformuotas rankenas meta i didziuli bugna su aliejum, ir jos ten sukasi isnirdamos ir vel panirdamos i alieju 3 dienas. gal tas ju tarpusavio dauzymasis leidzia geriau isigert alyvai, bet atrodo tai labai gerai.
bet semenu aliejus, juolad skirtas visokiom grindim - turi sveikatai zalingu priedu kurie spartina kietejima.
man jie patare naudoti graikiniu riesutu alieju, jei darau kazka, kas tures daug santykio su maistu.
man taip imirkyt alyvos kaip ju rankenos nera pavyke. gal kazka ne ta naudoju. turiu kito norvegijos gamintoto Helle peili. rankena kieta kaip kauline.
gal reikia naudoti UV kietinimui? nes kitas konretus pvz.
Grindim naudojam Boen ir Elpuros masyvo parketa. Boeno alyvavimas dregmes bijo daug maziau, nei Elpuros. abu gaminti Lietuvoj. tik Boen po Norvegisku vardu, o Elpura po tarybiniu fermu stogu...
Marius
Rasti pusė darbo. Da išdžiovinti taip, kad daugiau nei pusė nenueitų į plyšius. Ir jei jau Lietuvoje problema ažuolo tašą nusipirkti, tai ką jau kalbėti apie naturaliai mirkusį ažuolą...
klubo narys
Yra tų rąstų Merkyje, kitose upėse, rasdavo melioratoriai durpynuose.
Įtariu kad nieko ten labai blatno nėra - atoklavas su geležies druskų tirpalu. Kokių 10 atmosferų, kokių 80-120 laipsnių temperatūra ir tt. Tik ne namų salygoms technologija:). Nes namų salygomis pvz actas su rūdimis lėtai dažo ažuolą. Koks mm per savaitę, o toliau dar ilgiau. O dar džiovinimas...
Bet šiaip įdomu būtų sužinoti ar parduodą po vieną lentą. Būtų galima susidėti jei norinčių atsirastų.
Beje, gal kas esat bandę gauti upėje mirkytą medį ( rusiškai моренный дуб). Amoniaku tai neblogai tamsinasi ir kiaurai visas tašelis, bet splava nepakankamai tamsi, kaip man. Įdomu būtų geležies chloridu pamėginti, tik bijau kad po to medis mažai kam tinkamas bus.
administratorius
LPA narys
UAB "Grigo" turi gerą technologiją. Bet kažin ar paviešins.
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
sveiki,
turiu berzo gumba, artimiausiu metu zadu supjaustyt ir impregnuot arba stabilizuot. Impregnuot ruosiuosi jau minetu budu - biciu vaskas, kanifolija ir semenu aliejus. Bet internete taip pat radau ir apie stabilizavima namu salygomis.
http://www.northcoastknives.com/northcoast_knives_...
Gal galetumet patart ka daryt? Wood hardener kaip supratau yra acetonas...?
aciu uz atsakyma.
-
administratorius
LPA narys
Ne, tai ne acetonas. Minwax High-Performance Wood Hardener - vienkomponente polimerinė derva.
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
http://www.turntex.com/index.php?option=com_virtue...
Priminimas: neskelbkite "nuogų" nuorodų. Bent glaustai apibūdinkit nuorodos turinį.
----------
Administracija
Marius
klubo narys
Klausimas Mariui - pats bandei iš ten siųstis? Ar bandei patį stabilizatoriu?
Information is a weapon of mass destruction...
klubo narys
Dabar zinau, kad tungu aliejus nekeicia medzio spalvos ir 2x labiau isryskina medzio rasta
klubo narys
Ačiū už atsakymą!
Mintys buvo panašios, todėl dabar vyksta eksperimentas - džiūna kelios rankenos skirtingai impregnuotos
klubo narys
Sveiki,
Eksperimentuoju su aliejavimais.
Gal galit padėti ilgai nesikankinti - kame privalumas/trūkumas virinti linų sėmenuose ar nuosaikiai teplioti šaltu, kol prisigers tipo
Jau visas garažas blynais smirda...
administratorius
LPA narys
Virinant aliejus įsiskverbia giliau ir vyksta tai žymiai greičiau nei tepant.
Tačiau ne visų konstrukcijų rankenas galima virinti. Tuomet tepimas - vienas iš būdų impregnuoti rankeną jos nesugadinant. Galima impregnuoti greitai ir mirkant šaltuoju būdu, bet tam reikia pasigaminti vakuuminį indą.
Kitaip tariant:
virinimas - greitas ir paprastas impregnavimo būdas, bet tinka ne visoms rankenoms;
tepimas - paprastas bet lėtas impregnavimo būdas, tačiau tinka bet kokios konstrukcijos rankenoms;
vakuuminis impregnavimas - greitas ir tinkantis bet kokioms rankenoms būdas, tačiau reikalauja specialios įrangos.
"Jūsų teisė rinktis"
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
Verdam slyvų kompotą. Kas nori, galiu pasidalinti.
Iš adatos kirvio nepasidirbsi
Kokio gamintojo/ų tungų aliejų naudojate ir galėtumėte rekomenduoti? Dėkoju.
klubo narys
Liberon:
http://www.liberon.co.uk/product/tung-oil.html
Rustins:
http://www.rustins.eu/Details.asp?ProductID=860
Information is a weapon of mass destruction...
gal kas naudoja sita alieju: http://www.jaunuoliai.lt/wood-oil#good_tabs_buttons=0
ir ar yra skirtumas koks gamintojas aliejaus kokybei?
klubo narys
Jau buvo forume apie šitą kalbėta - tai ne tungų aliejus, o medžio alyva. Paskaityk. Skirtumas didelis.
Information is a weapon of mass destruction...
Ačiū.
klubo narys
Tuom kart bandymai ir pasibaigė, neradau tinkamo slėginio indo, pasikeitė prioritetai, taip viskas ir pasimiršo. Yra daug niuansu su stabilizavimu, ir bandymams reikia atitinkamų salygų, tačiau rezultatai tikrai gali būti džiuginantys. Minties neatsisakiau, turime vietinę medieną(beržo gumbai) kurie nuostabiai dera kompozicijoje su tamsiais kietmedziais, tačiau kaip mediena ji per minšta, "pramušus" stabilizavimo procesa daug kas pasikeistų.
LPA narys
Geras, bet kadangi jo tiek daug nereikia tai galima rasti ir pigiau
Gal žinot ar geras šis tungų aliejus?
http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705286/Lig...
kaip padaryti blizgu medienos spindesi be lakavimo? kokie dar budai yra? (jei yra)
Po impregnavimo (kanifolija, aliejus (saulegrazu atrodo), parafinas) mediena vistiek lieka tokia vis dar igerianti, todel lengvai sugeria nesvarumus, ka pasiulytumet?
klubo narys
Per mažai kanifolijos gal dėjai + Saulėgražų aliejų geriau naudok blynams kepti Jei jau tikrai nori gamintis savo impregnantą (vietoj Tungų aliejaus pirkimo) - keisk saulėgražų aliejų linų sėmenų arba dygminų aliejumi. Saulėgražų aliejus normaliom sąlygom nesipolimerizuoja todėl rankena vis 'prakaituoja' aliejumi. Po impregnavimo reikia leisti jai gerai išdžiūti - keletą savaičių (iš rankenos storio paskaičiavimo 1 mm = 1 diena džiūvimo). Tada nušveisti pereinant keleto skirtingų rupumų (80, 120, 240, 400, 800, 1200, 2000-2500) švitiriniu. Po to jau poliruojame ant vailoko disko iki veidrodžio.
Information is a weapon of mass destruction...
sveiki,
katik isbandziau impregnavima su kanifolija. esu bandes virima alyvoje. geras budas, gaminau tabokine is karelijos berzo. bet alyva viduje medzio kieteja baisingai ilgai, ir dar nezinau kaip ateityje alyvos kietejimas atsilieps deformacijom, nes po 2 men nuo virimo pjaunant dar sunkesi alyva 1mm gylyje. naudojau WOCA grindine alyva (80lt/litras). O su kanifolija gana greitas rezultatas. imiau berzo gumba (buna rieviniai ir pumpuriniai. pumpuriniai man daug grazesni tad tokius ir imu. gumbas buvo pjautas paciu blogiausiu metu - begant sulai, tad buvo kiaurai slapias. ji viriau kelis kartus keisdamas vandeni, kad pasalinti medzio sultis ir cukrus. tada is slapio (isvirta labai lengva drozti) pasigaminau pusfabrikati ir imerkiau i acetona. storiausia vieta buvo 35mm. acetona keiciau 3 kartus kas 3-4 dienas. ketvirta karta merkiau i sotu kanifolijos tirpala acetone ir laikiau apie 3sav. po to apie sav. kambary dziovinau acetona. medis gavosi kaulo kietumo. drozti labai sudetinga, reikia slifuoti. nuslifavus 400 grudetumo popierium blizga kaip lakuotas. fotkinau prie dirbtino apsietimo, tai neisvengiau atspindziu. to paties gumbo raktu pakabukas (5x25x45mm) tik isvirtas be papildomu alieju/kanifolijos dzudamas islinko 3mm. prisegu fotke kanifolinio varianto.
Marius
klubo narys
O kokios proporcijos kanifolijos ir acetono?
Information is a weapon of mass destruction...
tiek kiek tirpsta + truputi papildomai. laikyti ruosini taip, kad neliestu ant dugno esancios neistirpusios. pagal tikra recepta reiktu laikyti 57 C temperaturoj. labai smarkiai skiriasi kanifolijos tirpumas nuo temperaturos.
Marius
administratorius
LPA narys
O nebandej perpjauti ir pažiūrėti, kaip giliai kanifolija įsigėrė?
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
nelabai yra ka nupjaut ten, bet 5mm tai dar kaulas
Marius
administratorius
LPA narys
Linų aliejus polimerizuojasi. Nesipolimerizuoja saulėgąžų aliejus.
Kelią galima surasti arba nutiesti.
Norėjau paklausti dėl alyvos. Turiu virtuvinės linų. Girdėjau, kad netinka, nes nepolimerizuojasi. Taip pat davė stalius alyvos, bet nežino ar gera, nes jau drumzlina ir smirda kartumeliu. Šią drumzliną alyvą panaudojau EKA rankenos iš bubingos sutepimui, nes biškeli nubluko po kelių peilio plovimų su muilu. Gavosi fantastiškai, medis pradėjo blizgėti ir tapo "trimatis". Bet ar gerai padariau? Be to tos alyvos nuodingos? Nes į jas deda priemaišas polimerizacijai. Gal netinka peiliams, kurie liečiasi su maistu.
Gyvenimas duotas mums ne tam, kad laukti kol baigsis lietus. Gyvenimas skirtas tam kad išmoktume šokti po tuo lietumi.
O kaip dėl to sėmenų aliejaus kur maisto prekių parduotuvėje parduodamas? Jis tinka impregnavimui?
Baltagalvis
administratorius
LPA narys
Kas tinka vartoti žmogui, rankenai nepakenks.
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
Apie medienos išraiškingumą - tonavimo eksperimentas atliktas su ąžuolo mediena „Морение дуба аммиаком“. http://forum.zadi.ru/viewtopic.php?f=20&t=7062 Tas pats atlikta ir su buko mediena.
Nežinau ar tai galima taikyti ir kitoms medienos rūšims, būtų idomu sužinoti.
Pritariu Vladui dėl apdirbimo proceso eigos. Nors šiame internetiniame dienoraštyje siūlomas toks variantas http://johns-woodnstuff.blogspot.com/2011/01/quick... , bet jis tikriausiai neaktualus rankenų gamyboje . Beje, teko medienos ruošinį šlifuoti po aliejavimo - labai nedėkingas reikalas (padidėja ne tik šlifavimo popieriaus išeiga, bet ir šlifavimo trukmė bei klampumas).
Dėl linų sėmenų aliejaus:
„boiled linseed oil“ sėmenų aliejus yra toksiškas (dėl cheminių priedų, padedančių jam greičiau džiūti), tad jei tokį naudosi rankenos impregnavimui – viskas gerai, bet jei medienos paviršius skirtas lietimuisi su maistu - tinkamas tik šalto spaudimo linų sėmenų aliejus.
Juk rašiau taip:
t.y. tik papildomai atkreipiau dėmesį į "BLO" savybę, dėl kurios, kiek supratau benaršydamas intenetinius forumus, ne kiekvienas linkęs jį naudoti KITAIS atvejais, pvz., kad ir tekintiems mediniams indams impregnuoti ir pan.
klubo narys
Na 'toksiškas' tai labai jau stipriai pasakyta Jei jį gersi, tada atsiras šioks toks poveikis, bet po kokių 250-400 ml., ir tai, greičiausiai tai bus diarėja...(tryda liaudiškai)
Polimerizacijos aktyvatorius yra Mangano bis-2-ethylhexanoatas (http://www.chemblink.com/products/13434-24-7.htm) - tai organinė metalo druska; netirpi vandenyje, - sąlytis su maistu bereikšmis. Net jei ji būtų tirpi vandenyje, jos tūrinis kiekis galutiniame produkte (BLO) yra niekinis ~ 20-50 mg/l aliejaus (paskaičiavus tai į peilio rankeną įsigėrusio aliejaus kiekiui gautum mikro gramus).
Information is a weapon of mass destruction...
Skaičiai gerai. Neturėjau omenyje paliesk ir užversi kojas . Atkreipiau dėmesį į BLO toksišką, t.y. nepageidaujamą poveikį (kontakte su maisto produktais), kuris plačiai linksniuojamas medienos apdailos straipsniuose (kiekvieno teisė rinktis).
P.S. „BLO“ – Boiled Linseed Oil contains chemical solvents to speed film drying and hardness. It is not actually boiled, the term just indicates chemicals have been added.
klubo narys
O koks tavo manymu galimas ilgesnis peilio rankenos kontaktas su maistu? > paprastai ji guli delne kai pjaustai, ir šone kai pabaigei - ant maisto gi nededi peilio
Žinau puikiai, kad jis nevirtas MSDS (medžiagos saugos duomenų lapas) apie Linseedoil paskaityk, - http://www.allbackpaint.com/eng/pdf/produktinfo/MS... ...pamatysi koks jo 'toksiškumas' Internete dažnai sklando daug mitų (panašių į tuos kaip peiliai patys pasigalanda) apie vieno ar kito produkto toksiškumą, tačiau gamintojas turi remtis standartais ir nurodyti sudedamųjų dalių kiekius bei jų poveikį žmogaus organizmui. Šiuo atveju labai abejotinas tiesioginis cheminis toksinis poveikis.
Information is a weapon of mass destruction...
LPA narys
Galima virti ir be vandens vonelės, bet tada reikia temperatūrą prižiūrėti
Pasikartosiu: pradžio aliejus neįkaista daugiau kaip 120laipsnių, kai medis praranda dalį drėgmės, tamperatūra gana staigiai šoka aukštyn.
Beje, išvirus mišinyje, epiksidinė derva limpa gerai, nepastebėjau jokio skirtumo. Gal jeigu tokį medį naudoti kriaunom ir nesiryščiau, bet įleidžiamom rankenom peiliai laiko puikiai.
administratorius
LPA narys
Išvirinus sėmenų aliejuje mediena patamsės. Virinti reikia indą su aliejumi įstačius į kitą didesnį indą su vandeniu, kad aliejaus temperatūra neviršytų 100C. Po išvirinimo reikia palaukti kol sėmenų aliejus polimerizuosis. Bent 2-3 dienas.
Kelią galima surasti arba nutiesti.
klubo narys
Neverta, šermukšnio kietumas ir išraiškingumas vidutiniški. Gal geriau nusipirkti turgelyje.
Bet apskritai galima taip daryti? PVZ. su vyšnia ar slyva. Ar taip išvisus epoksidiniai klijai nelips po to?
Baltagalvis
administratorius
LPA narys
Alyvoje (ar įvairiuose mišiniuose) virinama tam, kad pagreitinti impregnanto įsigėrimą į medieną. Galima greitai alyvuoti ir šaltai, bet teks pasidaryti bent elementarų vakuuminį indą. O galima rankeną tiesiog įmerkti į alyvą ir pastatyti keliom dienom kol nustos kilti oro burbuliukai.
Rankena visada alyvuojama paskutinėje gamybos stadijoje dėl dviejų priežasčių:
- impregnuojasi tik medienos paviršius (daugiau ar mažiau), todėl impregnavus kaladėlę ir po to ja drožiant - atsidengs nealyvuotas vidus;
- impregnavus atskiras ruošinio dalis - jas sudėtinga suklijuoti (reikia specialių klijų) ir sudėtinga galutinai apdailinti (greitai užsikimš šlifavimo popierius).
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
Turiu šermukšnio trinkelių. Bet medis šviesus ir nelabai išraiškingas. Ar pasikeistu kas jei išvirčiau linų sėmenų aliejuje? Ar būtina naudoti dar ir vašką su kanifoliją? Ir kiek laiko po tokio virimo duoti išdžiūti medžiui, kad galima būtų su juo dirbti?
Baltagalvis
klubo narys
Aisku. Reiks ko gero is ebey siustis.
klubo narys
Toks klausimas, ar tungu aliejus polimerizuojasi? Radau pirkti cia http://www.jaunuoliai.lt/wood-oil-3, kaip ir daugoka 5l, gal zinote kas kur kitur galima isigyti, mazesniu kiekiu.
administratorius
LPA narys
Tungų aliejus taip pat polimerizuojasi.
Į mažmeninę prekyba Altax Wood Oil tiekiami 1, 5 ir 10 litrų talpose. Lietuvoje platinamas per "Almarūno prekyba", o taip pat "Senukų" prekybos tinklą, "Bikuva" ir "Moki veži", tad pabandyk paieškoti ten.
Geriausias peilis yra tas, kurį turi, kai tau jo prireikia...
LPA narys
Sauliau, atidžiai skaityk instrukciją: Wood oil yra šalto spaudimo tungų aliejus. Tai 100% natūralus produktas.
Ar matai kad po 'aliejus' yra taškas? tungų ten mažiau kaip 50%... Ir džiūsta jis bent 3x ilgiau.
Gryno tungų alienjaus lietuvoi neradom, užtat ebay - pilna http://www.ebay.co.uk/itm/Liberon-Pure-Tung-Oil-natural-non-toxic-wood-oil-250ml-/130352303038?pt=UK_Crafts_Other_Crafts_EH&hash=item1e599a4bbe
LPA narys
Na, mažesnio kiekio man rodos turejo Ašmenų parduotuvė, bet pas juos litras apie 70Lt kainavo. Tungų aliejus taip pat, bet gal kažkoks kitoks, nes kaina smarkiai skiriasi..
Klausimas internetinėje parduotuvėje: ""What do governments do with all the goods they confiscate?" Atsakymas: "They take them home with them, and constantly think about what a great job they have which allows them to get free stuff all the time."